МЕЛОНИЈЕВА ПОДРЖАЛА ОРБАНА: На помолу нови раскол у ЕУ?

В.Н.

19. 03. 2026. у 22:17

ИТАЛИЈАНСКА премијерка Ђорђа Мелони одустала је од становишта већине Европске уније, изразивши саосећање према мађарском премијеру Виктору Орбану и његовом ставу о Украјини, извештава Политико.

МЕЛОНИЈЕВА ПОДРЖАЛА ОРБАНА: На помолу нови раскол у ЕУ?

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Мелони је рекла својим колегама да разуме зашто је мађарски лидер разљутио блок тиме што је повукао реч и одбио зајам од 90 милијарди евра Украјини који је одобрио у децембру, рекло је за Политико пет дипломата упознатих са разговорима, од којих ниједан није био из Италије.

Орбанов преокрет разљутио је друге лидере и шокирао Украјину, којој понестаје новца док рат са Русијом улази у пету годину, а такође је супротан пракси ЕУ, јер је дала формално одобрење пре само неколико недеља. 

Иако је на састанку нагласила да лично и даље подржава хитну исплату кредита Украјини, Мелони је рекла да разуме став Орбана, који се суочава са изборима следећег месеца, према речима пет дипломата.

Такође, према речима једног од њих, Мелони је Орбанов став назвала „нормалним“ јер се „ствари мењају“ и додала: „Да сам у истој ситуацији, разумела бих га.“

Италијанска влада је то демантовала.

- Реченица која се приписује премијерки је потпуно неоснована - рекао је званичник из Мелонијеве канцеларије у Риму.

Мађарска и Словачка блокирају исплату средстава која захтева сагласност свих чланица ЕУ.

Будимпешта је условила свој споразум захтевом да Украјина поправи цевовод Дружба, који преноси руску нафту у Мађарску, а који је оштећен у руском нападу дроном у јануару, неколико недеља након што је свих 27 чланица ЕУ подржало план кредита.

(Индекс.хр)

БОНУС ВИДЕО: ТЕХЕРАН У ПЛАМЕНУ: Снимци израелског и америчког рекетирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.

21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08

Коментари (0)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута