"ОРЕШНИК СТИГАО У БЕЛОРУСИЈУ": Лукашенко открио шта се договорио са Путином

РАКЕТНИ систем „орешник“ стигао је у Белорусију и налази се на борбеном дежурству, рекао је белоруски лидер Александар Лукашенко.

ОРЕШНИК СТИГАО У БЕЛОРУСИЈУ: Лукашенко открио шта се договорио са Путином

Фото АП

- Први положаји опремљени су ракетним системом 'орешник' добили смо га јуче (17. децембра) и сада је на борбеном дежурству - рекао је Лукашенко у свом обраћању народу и парламенту Белорусије током седнице Свебелоруске народне скупштине у Минску.

Русија и Белорусија ће помагати једна другој у случају агресије

Белоруски лидер је открио да је са руским председником Владимиром Путином договорио да се међусобно помажу у корист два народа.

У случају агресије, из Русије ће стићи неколико десетина хиљада војника у помоћ Белорусији, поручио је Лукашенко.

- У случају ескалације сукоба, предвиђено је да се Оружане снаге – неколико десетина хиљада људи на западу Русије – одмах, као други ешелон, придруже војној борби. Белорусија је прва која ће кренути, морамо да одговоримо, а онда ће нас Руска Федерација подржати - истакао је Лукашенко.

Председник Русије Владимир Путин 21. новембра прошле године саопштио је о успешно спроведеном тестирању најновије ракете средњег домета „орешник“. Као одговор на употребу америчког и британског наоружања, Русија је извела комбиновани удар на објекат војно-индустријског комплекса Украјине.

У децембру 2024. године Лукашенко је замолио Путина да на територији Белорусије распореди најновије руско наоружање, укључујући и систем „орешник“. Руски лидер је одговорио да сматра да је могуће размештање овог система у Белорусији у другој половини 2025. године. Белоруски председник је 8. августа ове године изјавио да се прве позиције за овај систем већ припремају.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.

01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

СЕНЕГАЛ СЕ САМОУБИО НА СВЕТСКОМ ПРВЕНСТВУ! Белгија надокнадила два гола засотатка, па у надокнади другог продужетка изборила осмину финала