МОСКВА ЈЕ ОТВОРЕНА ЗА МИР Огласио се Кремљ: Гаранције да Кијев неће приступити НАТО-у – кључно питање
ПИТАЊЕ гаранција да Кијев неће приступити НАТО-у једна је од кључних тема и захтева посебну расправу, изјавио је Дмитриј Песков, портпарол Кремља.
Foto: Profimedia
- Наравно, ово је једно од кључних питања и заслужује посебну расправу у поређењу са осталим. Али управо у томе и лежи преговарачки процес, који, још једном бих желео да нагласим, ми не желимо да водимо 'преко мегафона' - казао је Песков новинарима, одговарајући на питање од кога Русија очекује правно обавезујуће гаранције о неприступању Украјине НАТО-у.
У недељу је Владимир Зеленски изјавио да је спреман да одустане од приступања НАТО-у уколико добије гаранције безбедности од појединих земаља, укључујући САД.
Решавање украјинске кризе
Према речима портпарола Кремља, на мировним иницијативама у вези с Украјином раде представници САД, Европе и Украјине.
- Рад се, колико знамо, наставља и данас и води се између преговарачких делегација САД, Европљана и Украјинаца. Када заврше свој део, очекујемо од америчких саговорника да добијемо виђење које се тренутно разматра у Берлину - навео је он, коментаришући преговоре у Берлину и разговоре тима специјалног изасланика председника САД Стивена Виткофа са Москвом о одређеним детаљима.
Како је нагласио, председник Русије Владимир Путин отворен је за мир и озбиљна решења по питању Украјине и не пристаје на било какве трикове који би обезбедили само привремени предах.
Говорити о неким конкретним временским оквирима за постизање мира у Украјини је незахвално питање, додао је он, одговарајући на питање да ли је могуће постићи мировни споразум до Божића.
Песков је истакао да амерички лидер Доналд Трамп улаже напоре у решавање украјинске кризе, као и да је искрено заинтересован за постизање мировног споразума.
Подсетимо, у Берлину су у суботу одржани преговори о украјинском решењу уз учешће специјалног изасланика председника САД Стивена Виткофа, зета америчког лидера Џареда Кушнера и Зеленског.
Раније је Виткоф саопштио да је састанак у Берлину трајао више од пет сати. Током разговора разматран је мировни план у 20 тачака, економска агенда, као и друга питања.
Фото Танјуг/АП/Марyам Мајд
Разматрање америчког мировног плана
Почетком децембра, руски председник Владимир Путин је у Кремљу примио Виткофа и Кушнера. Стране су око пет сати разговарале о америчкој мировној иницијативи, али компромис још није постигнут.
Како је касније изјавио руски лидер, Вашингтон је поделио 27 тачака оригиналног плана у четири пакета и предложио да се о њима разговара одвојено. Он је додао су скоро све тачке прошли и да је било питања са којима се Москва није слагала.
Са своје стране, Зеленски је у понедељак отпутовао у Велику Британију, где је амерички предлог разматрао са европским лидерима. Према писању украјинских медија, након састанка је поново одбио да учини било какве уступке по питању територија.
Према речима председника Русије, првобитни амерички мировни план могао би да буде основа за будуће споразуме, али свака тачка мора бити претходно пажљиво разрађена. Како је навео, иако ситуација на фронту генерално одговара Русији, јер доприноси остваривању циљева Специјалне војне операције, Москва остаје отворена за преговоре.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
КУМ РАДОЈА ЗВИЦЕРА ИЗРУЧЕН СРБИЈИ: Нови удар на кавачки клан
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)