ОЛЕНА У ЈЕЛИСЕЈУ: Прве даме заједно са мужевима о будућности Украјине

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски поново је у Паризу.

ОЛЕНА У ЈЕЛИСЕЈУ:  Прве даме заједно са мужевима о будућности Украјине

Foto: Printskrin

Зеленски је у Париз дошао са супругом Оленом. Њу су, после билатералног састанка, двојица председникам Зеленски и домаћин Емануел Макрон, сачекали заједно за француском првом дамом Брижит Макрон. Оленин долазак је везан за њен ангажман око, како се истиче, повратка украјинске деце из Русије, као и обележавања почетка сезоне украјинске културе под покровитељством Ке д'Орсеја.

Када је реч о склапању мира у Украјни, Емануел Макрон је недавно поручио да америчка иницијатива иде у добром правцу, али да има елемената који заслужују да се о њима разговара и да буду побљшани.

Европска "побољшања" се између осталог односе на повећање максималног броја украјинских војних снага у мирнодпско време са шесто на осамсто хиљада, али и на то да освојене територије неће Русији бити директно приписане, већ да ће се о њима преговарати на линији раздвајања, као и да ће се обнова Украјине вршити залеђеним руским средствима, а не само у висини од сто милијарди, како то предвиђа Вашингтон.  

Ни у Вашингтону, ни у Москви нису баш с ентузијазмом бацили поглед на европски план, ЕУ нема тежину у овим преговорима, нико је не зове на састанке, али је с друге стране приморана да се сама "гура" што више у формулисању коначног решења, надајући се да ће нешто од њених примедби бити унето у споразум, јер се сукоб, ипак, дешава на европском тлу, а неке од чланица су директни суседи ратне зоне.

Из Вашингтона су, уосталом, с мирније позиције с друге обале Атлантика, још раније затражили и веће издвајање за војску, и мировни ангажман Европе када и ако примирје између Москве и Кијева буде потписано, па ЕУ ту види своју улогу. Париз и Берлин су истовремено у изменама документа тражили да САД гарантују безбедност Украјине слично члану 5 оснивачког споразума НАТО.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.

29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

ДРАГО МИ ЈЕ ШТО ЈЕ ИРАН ИСПАО СА МУНДИЈАЛА! Амерички секретар Малин не крије задовољство