ГЕНЕРАЛНИ ШТРАЈК У ИТАЛИЈИ: Поремећаји у транспорту, школама, здравству и медијима

В.Н.

28. 11. 2025. у 09:06

ГЕНЕРАЛНИ штрајк у Италији данас ће захватити готово све кључне секторе - од железница, аутобуса и метроа, до авио-саобраћаја, школа, здравства и медија, објавили су медији.

ГЕНЕРАЛНИ ШТРАЈК У ИТАЛИЈИ: Поремећаји у транспорту, школама, здравству и медијима

FOTO: Printscreen/x/@cheiuan

Синдикати Цобас, УСБ, СГБ и ЦУБ најавили су за данас целодневне прекиде рада и масовне протесте у већим градовима. Синдикати захтевају "велике инвестиције" у јавне службе - здравство, образовање, универзитете и транспорт, уз оцену да је постојећи економски план "недовољан". То је први од два велика штрајка најављена за наредне недеље - други, у организацији ЦГИЛ-а, заказан је за 12. децембар.

Највећи поремећаји су у железничком саобраћају: ФС група (Трениталиа, Трениталиа Тпер и Тренорд) обуставила је рад од синоћ и он ће трајати до вечерас до 21 час, пренео је Коријере дела сера. Отказивања и кашњења су широко распрострањена, уз поштовање законских "заштићених" термина за регионалне линије између 6.00-9.00 и 18.00-21.00. Застоји се очекују и након формалног завршетка обуставе, а путницима се саветује да провере статус поласка пре одласка на станицу.

У Риму Услуга АТАЦ мреже градских превоза и њених подизвођача гарантована је само у периодима од почетка рада до 8.29 и од 17.00 до 19.59. У Милану данашњи саобраћај тече нормално, али је за 30. новембар најављен четворочасовни штрајк банкоматског особља. У Напуљу аутобуси и трамваји раде само у два интервала: од 5.30 до 8.30 и од 17.00 до 20.00. Поремећаји се очекују и у ваздушном саобраћају, уз загарантоване летове између 7.00 и 22.00 и 18.00 и 21.00, укључујући чартер летове и везе са острвима. Штрајк у образовању обухвата наставно и административно особље, па се очекује да часови почну касније или буду скраћени.

Здравствени радници учествују у протесту уз прилагођавање рада како би се минималне услуге одржале. Синдикати у јавном сектору захтевају више улагања у инфраструктуру и већу стабилност запослених.

Новинари су први пут после више од десет година ступили у целодневни штрајк. Национална федерација штампе (ФНСИ) захтева обнову колективног уговора који није ажуриран од 2016. године, као и јасна правила о коришћењу вештачке интелигенције у редакцијама.

Последица је 24-часовни прекид рада, од 6.00 ујутру, због чега бројне онлајн редакције данас нису ажуриране или раде у ограниченом режиму. Широм земље очекују се даљи поремећаји све док се радници у кључним секторима не врате на посао, а синдикати најављују наставак протеста уколико не дође до преговора са владом, истичу медији.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: Доделити му статус савезне државе САД

ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"

АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.

12. 01. 2026. у 21:16

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.

10. 01. 2026. у 15:43

Коментари (0)

Стручност, поверење и хумани приступ пацијентима је стуб здравства