ОД МОНАРХИЈЕ ДО РЕПУБЛИКЕ: Непал и вечити круг политичке кризе
ПРЕМИЈЕР Непала К.П. Шарма Оли поднео је оставку у уторак, 9. септембра, услед насилних протеста широм земље, што је државу гурнуло у нову политичку неизвесност.
AP Photo/Prakash Timalsina
Непал, смештен између две велике силе, Кине и Индије, имао је чак 14 влада од 2008. године, и ниједна од њих није издржала пун мандат од пет година.
До 1951. године, Непалом су владали монарси из различитих династија, укључујући Ране, који су успоставили систем наслеђивања функције премијера.
Власт је срушена 1951. године када је успон продемократских покрета довео до увођења парламентарне демократије.
Краљ Махендра је 1961. године забранио политичке партије и увео централистички систем власти познат као "Панчајат“, који је јачао његову личну моћ.
Моаисти левичарске оријентације започели су оружану побуну са циљем замене краљевског парламентарног система народном републиком. Деценијски грађански рат однео је више од 17.000 живота.
Услед нових протеста који су се догодили 2006. године, монархија је укинута 2008. године, а Непал је постао федерална демократска република.
Последњи краљ, Гјанендра, данас живи као обичан грађанин у Катмандуу.
2015. усвојен је нови устав, када је К.П. Шарма Оли постао први премијер са мандатом који је трајао само годину дана.
Након тога је поново изабран 2018, 2021. и 2024. године.
(Аsia One)
БОНУС ВИДЕО:
ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Хаџи Пурићи И 300 медаља шампиона знања
Препоручујемо
"ВИДЕЛИ СМО КОЛИКО СЕ БРЗО ОВА КАТАСТРОФА ШИРИ": Захарова о протестима у Непалу
10. 09. 2025. у 09:27
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)