ИШИБА ПОДНОСИ ОСТАВКУ: Ко ће бити следећи премијер Јапана?

ЈАПАНСКИ премијер Шигеру Ишиба спрема се да поднесе оставку у недељу, изјавио је извор близак премијеру, што би могло да доведе до потенцијално дугог периода политичке парализе у тренутку када се четврта највећа светска економија суочава са нестабилношћу.

ИШИБА ПОДНОСИ ОСТАВКУ: Ко ће бити следећи премијер Јапана?

Foto: Profimedia

68-годишњи Ишиба ће одржати конференцију за новинаре у 18 часова по локалном времену, саопштила је влада.

Његов кабинет је одбио да коментарише да ли ће премијер заиста поднети оставку.

Од када је бивши министар одбране ступио на дужност пре мање од годину дана, његова коалиција изгубила је већину на изборима за оба дома парламента, услед незадовољства грађана због раста трошкова живота.

Како Јапан бира новог премијера?

Процес избора новог лидера Јапана је постао сложенији, пошто су Либерално-демократска странка (ЛДП), коју предводи Ишибе, током његовог мандата изгубили већину у оба дома парламента, а први корак биће избор новог председника странке, који ће заменити Ишибу.

На последњим страначким изборима 2024. године, кандидатима је било потребно 20 номинација од посланика ЛДП-а како би могли да учествују у трци.

Након тога крећу дебате и кампање широм земље које се завршавају гласањем посланика и регуларних чланова странке. На поменутим изборима било је девет кандиата, а Ишиба је победио у другом кругу. 

Према последњем моделу избора, сваки посланик ЛДП-а има по један глас, а исти број гласова додељује се и редовним члановима странке у првом кругу.

Онај који освоји већину у првом кругу постаје председник странке, а у случају да ниједан кандидат не освоји већину, следи други круг између двоје најбоље пласираних.

У другом кругу, сваки посланик поново има по један глас, али удео редовних чланова се смањује на 47 гласова (по један за сваку јапанску префектуру).

Уколико дође до нерешеног резултата, победник се бира жребом, што се до сада није догодило на изборима за председника странке, али јесте метод који коришћен за избор председника у Горњем дому.

С обзиром да ЛДП више нема већину ни у једном дому парламента, није загарантовано да ће новоизабрани председник странке аутоматски постати премијер.

Ако Доњи и Горњи дом не постигну сагласност, одлука Доњег дома има примат.

То се догодило 2008. године, када је Доњи дом изабрао кандидата ЛДП-а, а Горњи дом кандидата опозиције.

(Ројтерс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.

08. 07. 2026. у 17:19

Коментари (0)

ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ СРЕЋНИ ЉУДИ? Морала сам да побегнем...