АЗИЈА И БЛИСКИ ИСТОК ОСТАЛИ БЕЗ ИНТЕРНЕТА: Хитно се огласио Мајкрософт
ГИГАНТ Мајкрософт издао је саопштења да би поједини корисници "Azure Cloud" услуга могли да се суоче са проблемима након што је дошло до наглих прекида подводних оптичких каблова у Црвеном мору.
Фото: Танјуг/АП
Компанија је саопштила да до прекида долази када интернет саобраћај са Блиског истока потиче или се завршава у Азији или Европи.
Неколико подводних каблова је такође оштећено 6. септембра 2025. године, што је пореметило глобалне интернет и комуникационе токове.
Повезивање је и даље доступно, међутим због преусмеривања саобраћаја дошло је до загушења на главним међународним рутама.
- Поправка прекида подводних оптичких каблова може потрајати - рекао је Мајкрософт, напомињући да ће "континуирано пратити, ребалансирати и оптимизовати рутирање како би се у међувремену смањио утицај на кориснике" и пружати дневна ажурирања или брже ако се услови промене.
Црвено море је критични интернет коридор који повезује Европу, Азију и Блиски исток.
Раније ове године, оштећење четири кабла у близини Јемена прекинуло је око 25 процената глобалног интернет саобраћаја, што је утицало на главне провајдере и платформе широм света.
Према студији Министарства за унутрашњу безбедност САД из 2017. године, око 97 процената свих међуконтиненталних електронских комуникација путује кроз подморске оптичке каблове.
Како је дошло до прекида?
Према писању појединих медија, постоји сумња да су подводни каблови били мета кампање Хута у Црвеном мору. Ипак, Хути су одбацили оптужбе и негирали било какву одговорност.
Организација NetBlocks, која прати приступ интернету широм света, саопштила је да је „низ прекида подводних каблова у Црвеном мору деградирао интернет конекцију у више земаља“, укључујући Индију и Пакистан.
NetBlocks је навео и да су "кварови који су утицали на системе SMW4 и IMEWE лоцирани у близини Џеде, у Саудијској Арабији“.
Каблом Југоисточна Азија – Блиски исток – Западна Европа 4 (SMW4) управља Tata Communications, део индијског конгломерата, док системом IMEWE управља други конзорцијум под надзором компаније Alcatel-Lucent.
Обе компаније још увек нису одговориле на упите медија.
Саудијска Арабија није одмах потврдила прекиде, нити су званичници тамошњих власти дали изјаву.
У Уједињеним Арапским Емиратима, где се налазе Дубаи и Абу Даби, корисници интернета на државним мрежама Du и Etisalat жалили су се на приметно спорије интернет конекције.
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ МОРА ДА ЗНА Орбан јасан: Нападом на Мађарску може само да изгуби
23. 02. 2026. у 08:52
ЗЕЛЕНСКИ НА КОЛЕНИМА: Руске снаге поразиле тзв. шведску бригаду ВСУ, Путин ликује
23. 02. 2026. у 08:10
ПОЛИТИКО ИЗНЕО ШОК ТВРДЊЕ: Ова земља разматра да хитно одржи референдум о чланству у ЕУ
23. 02. 2026. у 08:04
"ПУТИН ЈЕ ЗАПОЧЕО ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ" Зеленски запретио: Мора бити заустављен
23. 02. 2026. у 07:34
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку
ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.
22. 02. 2026. у 18:50
Коментари (0)