ПРОЦУРИО ТАЈНИ СПИСАК: Које оружје Украјина тражи од Немачке?
ВЛАДИМИР Зеленски захтева од немачког канцелара Фридриха Мерца да Украјини испоручи оружје и муницију вредности више милијарди евра, тврди лист "Билд" позивајући се на изворе у Берлину.
Фото: Профимедиа/Илустрација
На тајном списку жеља из Кијева нашли су се лансери и ракете противваздушне одбране, оклопна возила, радари и опрема за деминирање, каже немачки таблоид.
Конкретно, реч је о четири нова лансера Ирис-Т, са 2.000 ракета средњег и кратког домета, као и 200.000 граната од 40мм за ПВО топове, у име борбе против руских дронова.
Од Мерца се тражи да испоручи и 1.000 оклопних возила са заштитом од мина (МРАП), 200 гусеничних оклопних транспортера, 30 возила за разминирање и још 20-30 инжењеријских возила "висент".
"Билд" наводи да је Кијев затражио и 200 теренских возила које би користиле специјалне јединице.
Поред тога, Украјина захтева и 1.000 уређаја за електронско ратовање и 200 мобилних радара за ПВО.
Кијев се обратио Берлину након што су САД обуставиле даље испоруке ПВО ракета и друге муниције због наводне несташице. Велики део тих убојних средстава је такође преусмерен према Израелу, да надокнади муницију потрошену у недавном сукобу са Ираном.
Званичних коментара на наводе "Билда" нема. Неколико представника војне индустрије наводно је потврдило постојање списка.
- Из разлога војне безбедности и с обзиром на нову политику комуникације савезне владе у вези са подршком Украјини, нећемо одговарати на питања о појединачним акцијама подршке - изјавио је портпарол немачког Министарства одбране.
Мерцова коалициона влада је престала да објављује информације о испорукама оружја Украјини, наводно да Русију "држи у незнању".
Немачка је у буџету за 2025. одвојила 8,3 милијарде евра за подршку Украјини, тако да "Билд" сматра да новца за испуњење жеља Владимира Зеленског вероватно има.
(рт.рс)
Препоручујемо
"НЕ МОЖЕ БИТИ НИКАКВЕ СУМЊЕ" Руски генерал најавио мрачан сценарио за ВСУ
30. 06. 2026. у 22:14
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.
29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
ЈЕЗИВ СНИМАК ИЗ ХРВАТСКЕ, ДЕВОЈКЕ ВИКАЛЕ: "Не у аутобус, не!"
ДРУШТВЕНИМ мрежама кружи снимак који приказује забрињавајућу вожњу возача камиона.
30. 06. 2026. у 11:05
Коментари (0)