ВИТКОФ: Трамп би могао да буде председник САД и премијер Израела у исто време

Биљана Ристивојевић

12. 06. 2025. у 10:35

СПЕЦИЈАЛНИ амерички изасланик за Блиски исток Стив Виткоф изјавио је да би, уз дужно поштовање према израелском премијеру Бенјамину Нетанјахуу, амерички председник Доналд Трамп могао да буде у исто време и премијер Израела.

ВИТКОФ: Трамп би могао да буде председник САД и премијер Израела у исто време

Фото Танјуг/АП/Evan Vucci

Виткоф је рекао да је у среду имао телефонски разговор са Нетанјахуом, пренео је Тајмс оф Израел.

Говорећи у Њујорку на свечаности израелске волонтерске хитне медицинске помоћи Унитед Хатзалах, Виткоф је похвалио Трампову подршку Израелу.

- Он је тако посебан човек, он је невероватан пријатељ јеврејског народа. Не желим да ово звучи као непоштовање према Нетанјахуу, са којим сам заправо разговарао данас, али мислим да би Трамп могао да буде први амерички председник који би могао да буде и премијер Израела у исто време - навео је Виткоф.

Говорећи о Ирану, Виткоф је рекао да Техерану "никада не сме бити дозвољено да обогаћује уранијум или развија било какве нуклеарне капацитете".

Виткоф је оценио да би Иран са нуклеарним оружјем и великом количином пројектила представљао егзистенцијалну претњу за Израел, Сједињене Америчке Државе и свет.

- Морамо да будемо одлучни и уједињени против ове опасности и да обезбедимо да Иран никада не добије средства да оствари своје амбиције, без обзира на цену - поручио је Виткоф.

Шеста рунда преговора САД и Ирана о иранском нуклеарном програму биће одржана у главном граду Омана, Мускату, овог викенда, саопштио је данас омански министар спољних послова Бадр Албусаиди.

Неименовани амерички званичник претходно је рекао за Ројтерс да специјални изасланик САД за Блиски исток Стив Виткоф планира да се састане са иранским министром спољних послова Абасом Аракчијем у недељу у Оману како би разговарали о одговору Ирана на недавни амерички предлог за нуклеарни споразум.

Иран је саопштио у понедељак да ће ускоро изнети контрапредлог за нуклеарни споразум са САД као одговор на америчку понуду коју, како је навео, Техеран сматра неприхватљивом.

Трамп је рекао у понедељак да ће се разговори САД и Ирана наставити, истичући да је мање уверен у то да ће Иран пристати да обустави обогаћивање уранијума у ​​оквиру споразума са Вашингтоном.

Амерички обавештајни подаци показују да Израел врши припреме за напад на иранска нуклеарна постројења, наводи Ројтерс.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: "СТАЗЕ КОСМЕТА": Сушиће - Епизода 2

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.

26. 01. 2026. у 14:07

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА ЗА СВЕ: Од визије до одрживе будућности