НЕМАЧКО ЗЛАТО У ТРАМПОВИМ РУКАМА? Берлин тражи хитан поврат резерви из САД
НЕМАЧКА јавност и део политичког естаблишмента поново отварају питање безбедности својих златних резерви у иностранству, посебно у Њујорку, пошто сумњају у поузданост америчког председника Доналда Трампа и његове администрације.
Фото: Профимедиа
Немачка федерација пореских обвезника (БдСт) затражила је ове недеље од Бундесбанке и Министарства финансија Немачке да врате злато из Сједињених Америчких Држава, преноси Ројтерс.
- Трамп жели да контролише америчку централну банку ФЕД, што значи и да може доћи у позицију да утиче на немачке златне резерве које се тамо налазе. То је наш новац и треба га вратити кући - изјавио је потпредседник БдСт-а Михаел Јегер.
Европосланик Маркус Фербер из редова владајућих конзервативних демохришћана упозорио је да су "Сједињене Америчке Државе под Трампом све мање поуздан партнер" и да Бундесбанка мора да прилагоди своју политику "новим геополитичким реалностима".
Немачки јавни сервиси ЗДФ и АРД недавно су објавили прилоге о безбедности немачког злата у Њујорку, што показује да ова тема, која је је годинама била својствена само десници и заговорницима теорија завере, сада добија пажњу шире јавности.
Бундесбанка чува око трећину својих златних резерви - укупно 3.352 тоне, што је други највећи државни залог злата на свету - у трезору ФЕД у Њујорку, што датира још из периода Хладног рата.
Повратак Доналда Трампа у Белу кућу, његови чести напади на ФЕД и напети односи са савезницима подстакли су нови талас забринутости у Немачкој, а све више тамошњих званичника позива на већу диверзификацију златних резерви, додаје агенција.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - СВЕ СЕ ТРЕСЛО: Руски тенкови на Црвеном тргу
Препоручујемо
ПУТИН НУДИ МИР, КИЈЕВ ОКЛЕВА: Да ли ће Украјина искористити последњу шансу из Истанбула?
30. 05. 2025. у 09:06
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.
29. 07. 2026. у 19:12
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
МАСОВНО ЗАТВАРАЊЕ ПЛАЖА У ЦГ: Вода опасна за купање, амбуланте пуне болесне деце - и на Словенској плажи забрањено купање
НА НЕКОЛИКО популарних плажа у Црној Гори уведена је забрана купања након што су анализе показале да морска вода није безбедна.
30. 07. 2026. у 16:55 >> 18:54
Коментари (0)