УКРАЈИНСКА АМБАСАДА: Украјина ће 80. годишњицу победе над нацизмом обележити 8. маја
АМБАСАДА Украјине у Београду саопштила је да ће та земља 80. годишњицу победе над нацизмом обележити 8. маја, када и земље западне Европе.
Фото: Пиксабеј
Амбасада Украјине је у саопштењу позвала све стране државе да се уздрже од учешћа својих војних лица на паради у Москви 9. маја, додајући да се то посебно односи на земље које проглашавају неутралност у односу на рат Русије и Украјине или заузимају неутралан став у међународним односима.
У саопштењу се оцењује да би учешће војних лица таквих земаља на паради у Москви кршило такву проглашену неутралност и додаје да би Украјина то видела као подршку Русији.
Дан победе над фашизмом обележава се 9. маја у Русији, бившим совјетским републикама и још неким земљама у знак сећања на 9. мај 1945. године, када је нацистичка Немачка потписала капитулацију. Акт о предаји нацистичке Немачке потписан је у ноћи између 8. и 9. маја, а време предаје назначено у том акту је 8. мај у 23.01 по берлинском времену.
Пошто је московско време један сат испред берлинског, Совјети су сматрали да је коначна победа над нацистичком Немачком 9. маја, а не 8. маја.
У Русији, чији су људски губици у Другом светском рату били већи од 26 милиона, сваке године се у Москви и бројним другим градовима 9. маја одржавају параде победе.
У западној Европи Дан победе слави се 8. маја, док се 9. маја слави Дан Европе, у знак сећања на декларацију француског министра спољних послова Роберта Шумана из 1950. године, која се сматра првим кораком ка настанку ЕУ.
Препоручујемо
ПРЕДСЕДНИК ВЕНЕЦУЕЛЕ СТИГАО У РУСИЈУ: Мадуро са делегацијом министара у Москви
07. 05. 2025. у 07:56
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)