ВАТИКАН ОБЈАВИО ФОТОГРАФИЈЕ: Полагање ковчега папе у базилици Санта Марија Мађоре (ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

26. 04. 2025. у 18:22

ВАТИКАН је објавио фотографије полагања ковчега током приватне церемоније сахране папе Фрање у римској базилици Санта Марија Мађоре, која је трајала око пола сата.

ВАТИКАН ОБЈАВИО ФОТОГРАФИЈЕ: Полагање ковчега папе у базилици Санта Марија Мађоре (ФОТО)

Фото Танјуг/АП/Ватикан медиа

-Обред (сахране) одржан је према прописима Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, којим је председавао кардинал камерленго, у присуству оних наведених у одговарајућем обавештењу Канцеларије за литургијске славе и рођака преминулог папе, а завршен је у 13:30“, наводи се у саопштењу Ватикана.

У саопштењу се додаје да ће сутра кардинал Пјетро Паролин одржати мису за папу Фрању у базилици Светог Петра, другог дана деветодневног периода жаљења, познатог као “новендиали”.

Испред те базилике, удаљене око шест километара од Ватикана, папино тело је дочекало 40 припадника маргинализованих група, за које се он посебно залагао током служе, укључујући мигранте, бескућнике, затворенике и трансродне особе.

Сахрани у базилици Санта Марија Мађоре присуствовали су само најближи, а папин једноставан, дрвени ковчег је дочекан уз звона.

Папа Фрања је, према сопственој жељи, сахрањен у гробници у поду, у малој ниши, између Капеле Паолина и Капеле Сфорца, што је први пут од 1903. да је поглавар Римокатоличке цркве сахрањен ван Ватикана, када је папа Лав 13 сахрањен у Латеранској базилици.

Након сахране, поштоваће се традиционалних девет дана жалости, током којих ће бити одржане бројне молитве и мисе за папу Фрању, а затим ће у Ватикану бити организована конклава, на којој ће бити изабран нови поглавар.

Папа Фрања преминуо је у понедељак, 21. априла, од последица срчане инсуфицијенције и можданог удара, након борбе са обостраном упалом плућа због које је био хоспитализован.

Испраћају папе на Тргу Светог Петра у Ватикану присуствовало је око 250.000 верника, а на путу од Ватикана до базилике Санта Марија Мађоре окупило се још око 150.000 људи, преносе италијански медији.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

ЖЕСТОКО СЕ УВРЕДИЛА: Ђорђе Давид четири месеца није причао са Снежаном Ђуришић - рокер открио детаље