ХОЋЕМО Ф-35, АЛИ... Ердоган позвао Трампа да укине Турској санкције и омогући куповину стелт ловца

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 03. 2025. у 01:11

ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган позвао је данас америчког председника Доналда Трампа у телефонском разговору да укине пакет санкција ЦААТСА Турској како би се Анкари омогућило да купи борбене авионе Ф-35, саопштила је данас канцеларија председника Турске.

ХОЋЕМО Ф-35, АЛИ... Ердоган позвао Трампа да укине Турској санкције и омогући куповину стелт ловца

Фото: Профимедиа

-Ердоган је Трампу рекао да очекује да САД у новом периоду предузму кораке у борби против тероризма, водећи рачуна о интересима Турске. Према његовим речима, неопходно је укинути санкције ЦААТСА како би се проширила сарадња између земаља у одбрамбеној индустрији, окончао процес набавке ловаца Ф-16 и ставила тачка на питање повратка Турске у програм набавки Ф-35, саопштила је администрација турског председника, пренеле су РИА Новости.

Турска је 2017. године потписала уговор са Русијом за набавку противавионског и противракетног система С- 400, који је добила током лета и јесени 2019. године.

САД су захтевале да Турска набави противавионски и противракетни систем Патриот, али Анкара није пристала на то, навела је руска агенција.

Вашингтон је потом искључио Турску из програма испоруке најновијих борбених авиона Ф -35 и увео санкције руководиоцима одбрамбене индустрије према ЦААТСА (Закон о сузбијању америчких противника кроз санкције).

САД су, такође, отказале заједнички меморандум о Ф-35 са Турском, потписавши га са седам преосталих партнера на пројекту Ф-35: Великом Британијом, Италијом, Холандијом, Аустралијом, Данском, Канадом и Норвешком.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом

МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом

ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.

24. 02. 2026. у 13:45

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

ХОЋУ ДА ПОСТАНЕМ СРБИН 100%! Ђанфилипо Матераци обукао дрес Србије и поручио: Ех, да ме прабаба сада види!