ОН НИЈЕ ДОБРОДОШАО: Рубио о јужноафричком амбасадору у САД

ДРЖАВНИ секретар Сједињених Америчких Држава Марко Рубио саопштио је да амбасадор Јужне Африке Ембрахим Расол више није добродошао у Америци, називајући га "политичарем који подстиче расне тензије".

ОН НИЈЕ ДОБРОДОШАО: Рубио о јужноафричком амбасадору у САД

Фото Танјуг/АП/Saul Loeb

Расол је у четвртак говорио на Институту за стратешке рефлексије Мапунгубве (МИСТРА) у Јоханесбургу, где је рекао да је Трампов покрет "Маке Америца Греат Агаин" (МАГА) одговор белих супремиста на демографске промене у САД-у, наводећи да је то реакција на политичке промене које препознаје у америчкој друштвеној структури, где се процењује да ће белци чинити само 48 одсто гласачког тела.

Рубио је оштро критиковао Расолове изјаве на друштвеним мрежама, рекавши: "Амбасадор Јужне Африке у Сједињеним Државама више није добродошао у нашој великој земљи. Ембрахим Расол је политичар који подстиче расну мржњу и мрзи Америку. Немамо више шта да разговарамо с њим".

Трамп је раније критиковао Јужну Африку због закона о експропријацији земље, који омогућава одузимање имовине без накнаде.

У фебруару је потписао извршну наредбу којом је увео санкције против Јужне Африке.

Наредба такође осуђује став Јужне Африке према Израелу, као и њен повратак у односе с Ираном ради развоја комерцијалних, војних и нуклеарних аранжмана, који угрожавају националну безбедност САД-а и савезника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

УКРАЈИНА ЈЕ ПАЛА НА КОЛЕНА: Стигао ултиматум који не смеју да одбију

УКРАЈИНА ЈЕ ПАЛА НА КОЛЕНА: Стигао ултиматум који не смеју да одбију

ЛИДЕР пољске опозиционе партије Право и правда и бивши премијер Пољске Јарослав Качињски поручио је да Украјина не може бити примљена у Европску унију док не одбаци политику величања Степана Бандере, Украјинске устаничке армије и Организације украјинских националиста.

05. 07. 2026. у 07:22

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

ФИКСНЕ ПРОТЕЗЕ КОД ДЕЦЕ И ОДРАСЛИХ: Први корак ка здравом и лепом осмеху