ТРУДО ОДБРУСИО ТРАМПУ: Реторика о Канади је одвраћање пажње од економских последица
КАНАДСКИ премијер Џастин Трудо изјавио је да изјаве новоизабраног председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа о томе да Канада постане 51. држава САД, одвлаче пажњу од економског утицаја који ће трговински рат две земље, ако до њега дође, имати на америчке раднике и предузећа.
Фото: Танјуг/АП
Трудо је за америчку телевизију МСНБЦ рекао да ће се “ватром борити против ватре”, односно да ће увести реципрочне мере ако Трамп испуни своје обећање да ће првог дана након инаугурације 20. јануара увести царину од 25 одсто на све канадске производе, пренео је амерички портал Политико.
-Као и прошли пут, спремни смо да одговоримо тарифама по потреби, рекао је Трудо који је раније најавио да се повлачи са функције председника Владе Канаде и места лидера либерала.
Канада је 2018. увела "долар за долар" царине на амерички челик и алуминијум, као одговор на тарифе Трампове администрације, у његовом првом председничком мандату, на канадски челик и алуминијум током преговора о Северноамеричком споразуму о слободној трговини (НАФТА), који су потписале САД, Канада и Мескико.
Трамп је у новембру прошле године најавио да ће увести царине Канади ако не заустави кријумчарење дроге фентанила и илегалне миграције на њиховој заједничкој граници.
Канадска влада је уложила напоре да се избори са тим проблемима тако што је предложила план потрошње од милијарду долара на граници, који је представљен долазећој Трамповој администрацији.
-Са задовољством сам истакао да мање од један одсто илегалних миграната, мање од један одсто фентанила који долази у Сједињене Државе, долази из Канаде. Дакле, ми нисмо проблем, рекао је Трудо говорећи о својој посети имању Мар-а-Лаго на Флориди у новембру, где је тада вечерао са Трампом.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ТРАМП РАЗМАТРА УВОЂЕЊЕ ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Пречицом до царина за конкуренте
08. 01. 2025. у 23:00
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)