РУМУНИЈА И БУГАРСКА УЛАЗЕ У ШЕНГЕНСКИ ПРОСТОР: Одлука ступа на снагу од 1. јануара
РУМУНИЈА и Бугарска су званично постале пуноправне чланице Шенгенског простора.
Фото Shutterstock
- Поздрављамо одлуку Европског савета, која даје зелено светло Румунији и Бугарској да се у потпуности придруже Шенгенској породици - наводи се у публикацији.
Као резултат ове одлуке, Европски савет је одобрио укидање граничних контрола на копненим границама између Румуније, Бугарске и других земаља Шенгена, на снази од 1. јануара 2025. године.
- Захваљујући несметаном кретању људи и робе, имамо још више користи од укључивања Бугарске и Румуније у ЕУ - додаје се.
После 13 година чекања, ове земље су делимично приступиле шенгенском простору 31. марта ове године, преноси Азер.
Делимична интеграција омогућила је слободно кретање авионом и морем, омогућавајући њиховим грађанима да путују без граничних провера.
Међутим, овај најновији развој проширује предности на копнена путовања, подстичући веће економске и културне везе унутар Европе.
Пуноправно чланство Румуније и Бугарске сматра се значајном прекретницом не само за две земље већ и за Европску унију, јер јача унутрашњу кохезију региона и нуди даље могућности за трговину и мобилност.
Очекује се да ће овај потез подстаћи прекогранични туризам, пословање и сарадњу у различитим секторима, као што су безбедност, здравство и образовање.
БОНУС ВИДЕО:
СВЕТСКО ПРВЕНСТВО У ТАНГУ: Погледајте плесаче како се такмиче у најзаноснијем плесу
Ускоро опширније
Препоручујемо
ШОК ИЗВЕШТАЈ: Америка потрошила хиљаде ракета - Арсенал на опасном миниму!
24. 04. 2026. у 22:20
Трамп открива: Иран планира да понуди нешто што ће бити у складу са захтевима САД
24. 04. 2026. у 21:46
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.
23. 04. 2026. у 14:21
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (0)