"ЈАСАН ПРИМЕР ЛИЦЕМЕРЈА" Захарова: САД охрабрују Кијев да крши Отавску конвенцију
ИСПОРУКОМ противпешадијских мина Украјини, Сједињене Америчке Државе охрабрују режим у Кијеву да прекрши обавезе из Отавске конвенције, оценила је данас портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Foto: Profimedia
- Својим поступцима Сједињене Америчке Државе буквално охрабрују кијевски режим да прекрши своје обавезе према Отавској конвенцији, иако је Украјина потписница овог документа од 2005. године - рекла је Захарова на брифингу, преноси РИА Новости.
Она је додала да овакви кораци Вашингтона у контексту конференције земаља потписница Конвенције о забрани противпешадијских мина која је недавно одржана у Камбоџи, представљају "јасан пример лицемерја и политике двоструких стандарда у односу на међународне правне инструменте", укључујући Отавску конвенцију.
Претходно је амерички министар одбране Лојд Остин потврдио да су САД почеле да обезбеђују противпешадијске мине Украјини, рекавши да је овај корак предузет као одговор на тактику руских трупа, које све чешће нападају пешачке јединице.
Украјина је 2005. ратификовала Отавску конвенцију која забрањује употребу, складиштење и производњу противпешадијских мина.
Русија и САД нису потписнице конвенције, наводи руска агенција.
Отавска конвенција о забрани коришћења, складиштења, производње и транспорта противпешадијских мина и захтева њихово уништавање потписана је 1997, а на снагу је ступила 1999. године.
БОНУС ВИДЕО: РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ПЕСКОВ: Безбедност руских грађана и објеката у Сирији је најважнија за Кремљ
11. 12. 2024. у 11:56
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)