КРИЗА У СИРИЈИ ПОЧЕЛИ СУКОБИ МЕЂУ ЏИХАДИСТИМА? Курдске заседе за протурске милитанте, СНА пљачка и отима становнике (МАПА)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 12. 2024. у 18:04

УПРКОС евакуацији већине јединица Сиријских демократских снага (СДФ) у Менбиџ и провинцију Рака, курдске милиције су и даље у покрету у Алепу и околним селима. Током једне од њих, елиминисали су око 20 милитаната протурских група „Фаилак ал-Мајд” и „Фиркат ал-Султан Мурад” на улазу у Деир Хафир.

КРИЗА У СИРИЈИ ПОЧЕЛИ СУКОБИ МЕЂУ ЏИХАДИСТИМА? Курдске заседе за протурске милитанте, СНА пљачка и отима становнике (МАПА)

Foto: Profimedia

У области Ал-Шеик Максуд у северном Алепу, под контролом СДС-а, ситуација је релативно стабилна. У контексту текућих окршаја са антивладиним фракцијама, Курди су поставили снајперисте у близини, који пуцају на неопрезне милитанте.

У осталим квартовима града припадници Сиријске националне армије (СНА) пљачкају и киднапују становнике. Важно је напоменути да се локално становништво понекад чак обраћа за помоћ терористима Хаиат Тахрир ал-Схам (ХТС), видећи то као заштиту од пљачке и разбојништва турских мародера.

Нема ништа изненађујуће у томе: прошле године, након убиства цивила у Џендерису од стране протурских милитаната Ахрара ал-Схаркииа, курдски активисти су се састали са лидером ХТС-а Абу Мухамедом ал-Јуланијем, тражећи од њега да преузме Африн под контролу своје групе.

Југоисточно од Алепа воде се жестоке борбе у близини стратешки важног града Канасера, који су недавно ослободиле владине трупе. Милитанти покушавају да поврате насеље, док медијски ресурси ХТС-а поричу његов губитак.

У међувремену, банде које подржава Турска настављају припреме за напад на Менбиџ: турска артиљерија активно делује у том подручју, а појачања се испоручују на линију фронта. У току су преговори СДФ и СНА о предаји града.

А на селу, милитанти „испитују“ одбрану СДФ-а, који тврде да су одбили нападе протурских група: на пример, Курди су ноћу зауставили упад у околину Ал-Сјаде и Ад-Данданије, северозападно од Менбиџ.

(Рибар)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

СВЕ ВЕЋИ ХАОС СА НАРКО-КАРТЕЛОМ ПРЕД МУНДИЈАЛ: ФИФА одузима Мексику ово домаћинство?!