"ОСОВИНА" ЕУ БЕЗ БУЏЕТА: Париз и Берлин, као кључне престонице ЕУ, суочени с великим финансијским тешкоћама
Француска и Немачка кубуре с усвајањем буџета за следећу годину, а ствари се нарочито компликују уласком у Белу кућу Доналда Трампа који заступа политику "Америка најпре".
Foto: Profimedia
То значи да ће две највеће силе ЕУ сачекати Нову годину без усвојених буџета, или, приде, са срушеним владама. Овај други сценарио већ је виђен у Берлину, мада ни Париз није далеко од тога.
Француска скупштина, у којој представници власти представљају мањинске снаге, недавно је великом већином одбила предлог прихода за буџет, због чега се о трошковима није ни расправљало. Власти су, имајући у виду да је предлог буџета одбијен, интегралну верзију, без великог броја амандмана који су поднели опозициони посланици, проследили Сенату, у ишчекивању да тамо прође.
- Каква чудна демократија, сада ће Сенат преузети улогу Скупштине – прокоментарисао је посланик опозиције, а пренели француски медији.
Расправу у скупштини пратило је велико негодовање опозиције незадовољне повећањем пореза и других намета. Француска се налази у великој финансијској кризи, њен јавни дуги износи преко три хиљаде милијарди евра, а власти покушавају да уштедом, али и таксама, намакну 60 милијарди у новом буџету.
После одбијања скупштине, ствари се политички знатно компликују. Премијер Барније је већ најавио да практично не види други излаз него да прибегне фамозном члану 49.3 Устава који му омогућује прокламовање закона без гласања посланика, што за собом аутоматски повлачи гласање о поверењу Влади.
Власти последњих дана поручују да су спремне на неке уступке, али је велико питање да ли ће то задовољити крајње десничаре. Левичари су већ дигли руку за смену владе, остаје само да се томе још прикључе следбеници Марин Ле Пен. Они поручују да ће Владу процењивати на основу потеза, односно, у овом случају, према тачном садржају текста буџета. А у њему мора да се стеже каиш.
Када је реч о Немачкој, после распада "семафор коалиције", канцелар Олаф Шолц – који више нема већинску подршку ни у својој странци – одлучио је да се подвргне гласању о поверењу пре Божића. Датум превремених избора је 23. фебруар. До тада, Немачка може да се нада евентуално само изгласавању ребаланса за ову годину, али не и усвајању буџета за следећу. Прети зато блокада буџетских расхода.
Обе владе, и у Француској, и у Немачкој, воде политичари који немају велику потпору. САД ће, под вођством Доналда Трампа, већ имати велику предност у вођењу протекционистичке политике, а ЕУ препуштена сама себи, неће моћи да се ослони на уморна плећа својих узданица.
Препоручујемо
МАДУРО СЛЕТЕО У ЊУЈОРК! Прети му смртна казна због оптужби за наркотероризам (ВИДЕО)
03. 01. 2026. у 23:27 >> 00:41
ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Мадуро слетео у Њујорк, прети му смртна казна; Протести против Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
03. 01. 2026. у 07:45 >> 00:07
БРИТАНСКИ МЕДИЈИ: Парализован извоз нафте из Венецуеле услед политичке кризе
03. 01. 2026. у 23:50
ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Мадуро слетео у Њујорк, прети му смртна казна; Протести против Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
У ГЛАВНОМ граду Венецуеле, Каракасу, у суботу ујутро одјекнуле су експлозије, а град су у ниском лету надлетали авиони и хеликоптери, јавили су светски медији. Амерички председик Доналд Трамп објавио је да је председник Венецуеле Николас Мадуро ухваћен заједно са супругом и пребачен из земље у операцији "Operation Absolute Resolve".
03. 01. 2026. у 07:45 >> 00:07
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (0)