ЛИТВАНИЈА: Опозициона Социјалдемократска странка води на превременим изборима
ПРЕМА званичним владиним подацима, опозициона Социјалдемократска странка води у другом кругу парламентарних избора у Литванији који су одржани данас, на којима су бирачи били фокусирани на забринутост због раста трошкова живота, и потенцијалне претње од суседне Русије.
Фото: Епа
Владајућа Завичајна заједница признала је да је изгубила изборе за парламент, а њен лидер Габриелиус Ландсбергис је новинарима рекао да се нада се да ће опозиционе социјалдемократе формирати одговорну владу.
Странка Домовинска заједница премијерке Ингриде Шимоните, освојила је шест изборних јединица, поред 18 посланичких места колико је добила у првом кругу избора, који су одржани 13. октобра.
Балтичка земља од 2,9 милиона људи има систем хибридног гласања, у коме се половина парламента бира непосредним гласањем бирача, док се остатак посланичких места одлучује у другом кругу гласања, између два најбоља кандидата, што је процес који фаворизује веће странке.
Ако Социјалдемократе успеју да формирају Владу, од њих се очекује да одржавају литвански став против Русије, и обезбеде позамашну потрошњу на одбрану.
Литванија ће потрошити око три одсто БДП-а на своје оружане снаге
ове године, према проценама НАТО-а.
Опозициона Социјалдемократска странка води на превременим изборима
Препоручујемо
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)