СУРОВА ИЗЈАВА БАЈДЕНА: Овако је амерички председник прокоментарисао смрт вође Хамаса
ПРЕДСЕДНИК САД Џо Бајден изјавио је данас да је убиство лидера Хамаса Јахје Синвара ''добар дан за Израел, за САД и за свет" и назвао то приликом да се ослободе израелски таоци оконча рат у Гази.
Танјуг
Бајден је у саопштењу упоредио то са осећајем у САД након убиства вође Ал Каиде Осаме бин Ладена, који је био одговоран за нападе 11. септембра 2001. године, рекавши да убиство лидера милитаната ''још једном доказује да ниједан терориста нигде у свету не може да избегне правду, ма колико то дуго трајало", преноси АП.
Он је рекао да ће разговарати са израелским премијером Бењамином Нетанијахуом и другим израелским лидерима како би им честитао и разговарао о повратку талаца и окончању рата у Гази.
Бајден је рекао да после Синваровог убиства постоји прилика за ''дан после" у Гази без Хамаса на власти и за политичко решење које пружа бољу будућност и Израелцима и Палестинцима.
Он је похвалио америчке снаге за специјалне операције и обавештајне оперативце који су саветовали израелске снаге у праћењу и лоцирању Синвара и других лидера Хамаса током прошле године, иако су САД рекле да је операција у којој је Синвар убијен била израелска.
Саветник за националну безбедност Џејк Саливан назвао је Синвара "огромном препреком" миру, додавши да ''његово уклањање са бојног поља заиста представља прилику да се пронађе пут којим се таоци врате кући".
Израелски шеф дипломатије Израел Кац, премијер Бењамин Нетанијаху, ИДФ и Шин Бет вечерас су потврдили да је Синвар убијен у среду у јужној Гази, али Хамас још није издао саопштење.
Израел је током дана спровео провере, укључујући ДНК налазе, како би се утврдило да ли је Синвар међу неколико убијених Палестинаца.
Синвар је рођен у Кан Јунису, а за вођу Хамаса у Гази изабран је 2017.
Именован је почетком августа за политичког вођу те милитантне палестинске групе, након убиства лидера Исмаила Ханијеа у Техерану.
Синвар (61) стоји иза напада на Израел 7. октобра прошле године, од када га израелска војска тражи у енклави.
Он је провео 23 године у израелским затворима пре него што је пуштен 2011. године у оквиру размене затвореника.
Препоручујемо
КАМАЛА ХАРИС ПОРУЧИЛА: Убиство Синвара пружа шансу за крај рата у Појасу Газе
17. 10. 2024. у 20:45
НЕТАНЈАХУ СЕ УСКОРО ОБРАЋА НАРОДУ ПОВОДОМ СМРТИ ЛИДЕРА ХАМАСА: Остин и Галант на разговору o даљим корацима
17. 10. 2024. у 19:27 >> 20:28
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (1)