ПРЕМИЈЕР ЗБОГ МАРИН ЛЕ ПЕН "ИЗРИБАО" МИНИСТРА: Захваљујући изборним резултатима мења се имиџ крајње деснице у Француској
Неприхватљивост на политичкој сцени и у јавности крајње десничарске странаке Национално окупљање могла би, захваљујући изборним резултатима, драстично да се промени у корист ове партије у Француској.
Фото: Горан Чворовић
Политичка реалност је таква да од странке Марин Ле Пен сада зависи опстанак Владе, па се, сходно томе, речник, третман и обичаји видно мењају.
Први пут то се видело на примеру новог министра економије Антоана Армана из Макронове странке "Обнова", који је јавно иступио с поруком којом је Национално окупљање искључио из "републиканског блока", странака прихватљивих за сарадњу на демократским основама.
Истога часа реаговао је премијер Мишел Барније коме се то нимало није допало. Иза кулиса се сазнало да је поводом Армановог испада поручио да ће, ако му се то још једном догоди, бити избачен из Владе. Приликом преузимања функције, Барније је истакао да ће подједнако третирати и поштовати све парламентарне странке.
Марин Ле Пен је већ после неколико минута реаговала чим је Арман пред камерама "изопштио" њену странку и тражила хитно појашњење, уз подсећање да ускоро на дневни ред долази гласање о буџету, што ће бити први велики тест за опстанак мањинске владе.
Барније није губио време и одмах је телефоном позвао лидерку странке крајње деснице поручивши јој да је искритиковао министра и да ће његова влада поштовати политички дијалог са свима. Овај разговор, пренели су из премијерске Матињонске палате, био "кратак, суздржљив и фактуелан".
Што се тиче министра Армана, он је одмах "прогутао сабљу коју је исукао", како то кажу Французи. Као најмлађи министар економије у Петој републици, са 33 године, није желео да доводи службу у питање.
- Увек сам поштовао личности и функције. Примићу представнике свих политичких снага које су представљене у скупштини. Та тема је завршена. Реалност је да радимо са свима. Јер, у ситуацији у којој живимо преовладавају потреба да чујемо једни друге, поштовање и, пре свега, рад – поручио је Арман и тако се вратио у политичке оквире који сада и де факто "признају" постојање Националног окупљања.
Препоручујемо
БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)
ВОЈНО-политичка ситуација између Русије и европских држава улази у фазу опасне ескалације. Москва је изненада донела одлуку да постојећу 336. гардијску бригаду морнаричке пешадије, стационирану у Калињинградској области, реорганизује и подигне на ниво дивизије.
30. 12. 2025. у 20:45
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
КАКО ЈЕ ЧКАЉА ДОБИО СТАН: Живео са породицом у гарсоњери, а онда је уследила изненадна посета у новогодишњој ноћи
ЛЕГЕНДАРНИ глумац и један од омиљених комичара бивше Југе, Миодраг Петровић Чкаља забављао је генерације гледалаца. "Паја и Јаре", "Камионџије", "Сервисна станица", "Љубав на сеоски начин", Врућ ветар", "Пут око света" су само нека од остварења у којима је играо и изазивао код људи једну од лепших емоција - смех.
01. 01. 2026. у 12:31
Коментари (0)