ЗАБРАЊЕНО ВИШЕ ОД 10.000 КЊИГА: Цензура у државним школама у САД

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

23. 09. 2024. у 23:09

ВИШЕ од 10.000 књига забрањено је у америчким државним школама од 2023. до 2024. године, према подацима непрофитне организације ПЕН Америка, што је значајно повећање у односу на претходну школску годину.

ЗАБРАЊЕНО ВИШЕ ОД 10.000 КЊИГА: Цензура у државним школама у САД

Новости/Н. Живановић

Истраживање ПЕН Америке показало је да су се забране књига скоро утростручиле широм земље, са 3.362 забрањене књиге претходне године, пренео је Гардијан.

ПЕН Америка, непрофитна организација посвећена слободи изражавања, саопштила је да је на Флориди и у Ајови забрањено око 8.000 књига.

Државно законодавство је убрзано забрањивало књиге у школама без одговарајућег поступка, или у неким случајевима, без било каквог формалног процеса, навео је ПЕН Америка.

Закон Ајове, потписан 2023, забрањује материјал о сексуалној оријентацији и родном идентитету пре седмог разреда.

Закон, такође, изричито забрањује књиге које приказују сексуалне радње у библиотекама и учионицама.

На Флориди, свака књига у којој се говори о сексуалном понашању је повучена док се не прегледа.

Такве смернице довеле су до наглог повећања забране књига, известио је ПЕН Америка.

Обе државе су се суочиле са тужбама због контроверзних закона.

Главни издавачи, ЛГБТQ+ наставници, ученици и родитељи поднели су тужбе у којима захтевају да се закон у Ајови трајно поништи.

Шест истакнутих издавача књига, такође, тужи Флориду због њене "неуставне" забране књига.

И у Јути, Јужној Каролини и Тенесију недавно су увели забрану одређеног броја књига.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (1)

НИСМО ВИШЕ БЛИСКИ: Бане Мојићевић открио истину о односу са Милицом Тодоровић