ПРАВНИК ИЗ БРИСЕЛА: Дуров је ухапшен у складу са Законом ЕУ о дигиталним услугама, али...
ХАПШЕЊЕ творца Телеграма Павела Дурова је у потпуности је у складу са принципима и духом Закона Европске Уније о дигиталним услугама, рекао је извор у бриселским правним круговима.
Фото: Printskrin
Закон подразумева да је оператер друштвене мреже или интернет платформе одговоран за било који садржај који се на њој поставља, појашњава анонимни извор.
У случају да жели да избегне казну, власник је у обавези да аутоматски уклони садржај који је забрањен овим Законом, објаснио је он.
Међутим, Закон о дигиталним услугама не подразумева личну или кривичну одговорност, у том смислу је француско тужилаштво отишло много даље, оценио је саговорник руске агенције.
Дакле, законом се предвиђа одговорност оператера само као правног лица, а казне су "чисто економске природе".
РУСКИ АСАНЖ
У суштини, случај Дурова понавља Асанжов преседан, у оба случаја је задат ударац креатору великог независног медијског ресурса уз помоћ кривичних пријава, додао је познавалац права.
Према његовим речима, чињеница да бизнисмен има француско држављанство у великој мери олакшава Тужилаштву. Међутим, како је додао, без обзира на држављанство Дурова, он ће за медије остати Рус, што значајно смањује могућност да у Европи добије јавну подршку.
Адвокати Дурова ће се суочити са додатним потешкоћама, јер се неке од оптужби против њега односе на "националну безбедност", што значајно проширује овлашћења безбедносним органима, нагласио је правник.
Како је за РТ објаснила специјалиста за грађанско и међународно право Марија Јармуш, Уколико Дуров не прихвати сарадњу са западним обавештајним службама, француска влада вероватно неће бити благонаклона према њему.
-Такве људи не хапсе случајно, да би после повукли оптужбу. То кошта превише. Ако су француске власти већ отишле толико далеко да ухапсе милијардера и стрпају га у затвор, онда ће и наставити ову игру, рекла је Јармуш.
Према њеним речима, главни интерес у свему овоме имају америчке обавештајне службе, које желе да униште Телеграм, јер је Дуров раније више пута одбијао да им да приступ налозима и кључевима за дешифровање преписке корисника.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
Препоручујемо
ХОЋЕ КЉУЧ ЗА ДЕКОДИРАЊЕ ТЕЛЕГРАМА: Симоњан открила због чега су ухапсили Дурова
25. 08. 2024. у 20:33
ОГЛАСИО СЕ ТАКЕР КАРЛСОН: Ево шта је рекао о хашењу оснивача Телеграма, Павела Дурова
25. 08. 2024. у 01:11
ДУРОВ ОПТУЖЕН ЗА ТЕРОРИЗАМ, ПРАЊЕ НОВЦА? Одбио сарадњу са француским тајним службама
24. 08. 2024. у 23:41
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.
29. 07. 2026. у 19:12
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
МАСОВНО ЗАТВАРАЊЕ ПЛАЖА У ЦГ: Вода опасна за купање, амбуланте пуне болесне деце - и на Словенској плажи забрањено купање
НА НЕКОЛИКО популарних плажа у Црној Гори уведена је забрана купања након што су анализе показале да морска вода није безбедна.
30. 07. 2026. у 16:55 >> 18:54
Коментари (0)