БИРА СЕ НАСЛЕДНИК РАИСИЈА: У Ирану данас други круг председничких избора

Биљана Ристивојевић

05. 07. 2024. у 08:29

ГРАЂАНИ Ирана данас ће гласати у другом кругу председничких избора, након што више од 60 одсто бирача није изашло на гласање у првом кругу избора одржаном 28. јуна.

БИРА СЕ НАСЛЕДНИК РАИСИЈА: У Ирану данас други круг председничких избора

Фото: Танјуг/ АП

Ирански гласачи данас ће бирати наследника покојног председника Ебрахима Раисија, који је у мају погинуо у хеликоптерској несрећи, а у други круг прошли су умерени кандидат Масуд Пезешкијан и бивши нуклеарни преговарач Саид Џалили.

Бирачка места се отварају у 8 сати по локалном времену, а затварају се у 18 часова, али се избори у Ирану обично продужавају до поноћи, наводи Ројтерс.

Оба кандидата обећала су да ће оживети економију, оптерећену лошим управљањем, државном корупцијом и санкцијама.

Аналитичари оцењују да победа противника Запада Џалилија не би донела велике промене ни у унутрашњој, ни у спољној политици Техерана, а да би Пезешкијан могао да унапреди прагматичну спољну политику, ублажи тензије са Западом и побољша изгледе за друштвену либерализацију и политички плурализам у Ирану.

Коначан резултат другог круга избора биће објављен у суботу, иако би првобитни резултати могли бити познати раније.

Врховни вођа Ирана ајатолах Али Хамнеи признао је да је излазност у првом кругу мања него што је било очекивано, али је истакао да је погрешно претпоставити да се они који су били уздржани у првом кругу противе исламској владавини.

Одзив бирача је опао у протекле четири године, а критичари тврде да то показује да се смањује подршка исламистичкој владавини, услед све већег незадовољства јавности због економских тешкоћа и ограничавања политичких и друштвених слобода у земљи, наводи Ројтерс.

Агенција додаје да је само 48 одсто бирача учествовало на изборима 2021, када је Раиси преузео власт, а да је излазност на парламентарним изборима у марту била 41 одсто.

Избори у Ирану одржавају се у тренутку ескалације регионалних тензија због рата између Израела и Хамаса у Појасу Газе и сукоба Израела и либанског Хезболаха, као и појачаног притиска Запада на Иран због нуклеарног програма Техерана.

БОНУС ВИДЕО: ДВА БРОДА ПРИСТАЈУ У ВЕНЕЦУЕЛАНСКУ ЛУКУ: Руска поморска флота завршила вежбе на Атлантском океану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП НАЦРТАО НОВЕ МЕТЕ, ПРЕТИ ОД АМЕРИКЕ ДО ЕВРОПЕ! Шок у Каракасу, потпуни заокрет Мадурове потпредседнице

ТРАМП НАЦРТАО НОВЕ МЕТЕ, ПРЕТИ ОД АМЕРИКЕ ДО ЕВРОПЕ! Шок у Каракасу, потпуни заокрет Мадурове потпредседнице

САД су у суботу у војној акцији у Каракасу отеле председника Венецуеле Николаса Мадура и његову супругу Силију Флорес, који су спроведени у Градску притворску јединицу у Њујорку, где ће им се судити по оптужници за кријумчарење наркотика. Пратимо уживо најновији развој догађаја након драматичне америчке операције у Венецуели.

05. 01. 2026. у 08:27

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.

04. 01. 2026. у 08:58

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (0)

ЖИРИНОВСКИ ПРЕДВИДЕО СЦЕНАРИО ЗА ВЕНЕЦУЕЛУ И УКРАЈИНУ: Његове речи одзвањају након отмице Мадура