КУВА СЕ ИЗМЕЂУ АТИНЕ И ТИРАНЕ: Албански суд потврдио првостепену пресуду против грчког политичара

ТРИ недеље након што је грчки политичар у Абанији Фреди Белерис освојио мандат на изборима за Европски парламент, албански апелациони суд данас му је потврдио пресуду нижег суда поводом оптужби за куповину гласова.

КУВА СЕ ИЗМЕЂУ АТИНЕ И ТИРАНЕ: Албански суд потврдио првостепену пресуду против грчког политичара

Фото: ЕПА

Белерис је ухапшен у мају 2023. године током кампање за изборе за градоначелника у свом родном граду Химари, у којем живи етничка грчка заједница, преноси Ројтерс.

Белерис је касније победио на изборима, али никада није положио заклетву јер је био у притвору током суђења, а у марту ове године осуђен је на две године затвора због изборне преваре.

Белерисов случај је оптеретио односе између Албаније и Грчке, суседних држава чији су односи често затегнути због културних и историјских несугласица, као и због великог броја албанских имиграната у Грчкој и бројне грчке мањине у Албанији.

У изјави за британску агенцију, Белерис је оптужио премијера Едија Раму за организовање завере против њега и рекао да је већ покренуо жалбени поступак пред Европским судом за људска права у Стразбуру.

-Они који су сањали да ће Рама деловати као лидер земље која жели да се придружи Европској унији, а не као још један ауторитарни лидер, сада су демантовани, изјавио је Белерис.

Грчка је затражила да Белерис одмах, неодложно буде пуштен на слободу, упозоравајући да би овај случај могао утицати на албански захтев за чланство у Европској унији.

-Белерис није само изабрани градоначелник Хамаре, већ је и изабрани члан Европског парламента. Зато је обавеза албанских валсти да предузму све неопходне мере како би му се омогућило да присуствује раду ЕП, почев од пленарне седнице у јулу, упозорило је Министарство спољних послова Грчке.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - НУКЛЕАРНЕ ВЕЖБЕ: Руске снаге вежбају електронско лансирање ракета током нестратешких вежби

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.

08. 07. 2026. у 17:19

Коментари (0)

ХОЛАНД ПРОТИВ КЕЈНА: Гол-машине у борби за полуфинале Светског првенства!