УКРАЈИНЦИ ГУБЕ ДРАГОЦЕНЕ БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Руси их уништавају "ланцетима"
ВАЗДУХОПЛОВСТВО Украјине губи вредне борбене и јуришне авионе. Ваздухопловна база украјинског ратног ваздухопловства Долгинцево једна је од најугроженијих база у Украјини. Смештена у близини града Криви Рог, близу линије фронта на југу Украјине, база је у домету најбољих руских дронова Ланцет.
Фото: Принтскрин Икс
Од када је проширена верзија Ланцета – Z-53 – дебитовала у августу, беспилотне летелице нападају Долгинцево сваких неколико недеља, гађајући све ратне авионе паркиране на отвореним пистама базе, пише Форбс.
За девет месеци, Ланцети су погодили најмање четири авиона у Долгинцеву: два МиГ- 29 и два Сухој Су-25. Прва два напада, прошле јесени, изненадила су украјинско ваздухопловство – и разнела пар МиГ-ова. Трећи напад, у новембру, очигледно је погодио неупотребљив Сухој који је коришћен као мамац.
Али како ће украјинско ваздухопловство оправдати да је погођен очигледно функционални Су-25 који је погодио Ланцет у уторак или непосредно пре? На видео снимку који је поставио руски извиђачки дрон види се како један Ланцет јури ка паркираном Су-25 и разноси га у комаде. Нема назнака да је овај Сухој био мамац.
Украјинци свесни проблема са противваздушном одбраном
Украјинска влада зна да има проблем противваздушне одбране. Недавно је украјински председник Володимир Зеленски рекао да је противваздушна одбрана „највећи дефицит његове земље“.
Није без разлога Холандија прошлог месеца организовала хитну испоруку додатних радара и противваздушних система.
У зависности од тога како украјинско ваздухопловство примени ове нове системе, Долгинцево би могло да има бољу заштиту – и то ускоро. До тада би украјински авиони могли добро да избегну коришћење те базе.
Су-25 може да прелети неколико стотина миља са пуним резервоарима горива. Јуришни авион не мора да полети из Долгинцева да би стигао до линије фронта у јужној Украјини. Ваздухопловство Украјине има око 20 великих ваздушних база, десетине мањих аеродрома, па чак и путне писте широм земље.
Осим тога, украјинске борбене ескадриле често делују непредвидиво како би отежале ствари Русима. Њихови пилоти „скоро никада не полећу и не слећу на исту писту“, рекао је генерал Џејмс Хекер , командант америчких ваздухопловних снага у Европи и Африци.
Северна Македонија је донирала четири Су-25
Украјинци овог лета, па чак ни ове године, неће остати без авиона Су-25. Ваздухопловство је ушло у рат са око 30 потпуно оперативних Су-25 плус још 13 који су били на ремонту.
Северна Македонија је донирала четири вишка Су-25, а украјински техничари су обновили и поправили неке од отприлике 30 старијих Сухоја који су били у складишту од пада Совјетског Савеза 1991. године.
Додатни авиони су набавили више него надокнадили 18 Су-25 које су Украјинци изгубили у борбама, укључујући и онај оборен у Долгинцеву ове недеље. Могуће је, чак и вероватно, да 299. тактичка ескадрила – једина украјинска јединица Су-25 – сада има више активних авиона него када је Русија ушла у рат против Украјине пре 28 месеци.
Али то не значи да би Ваздухопловство требало да троши савршено добре јуришне авионе тако што ће их паркирати на отвореном у најрањивијој украјинској ваздушној бази, закључује Форбс.
Препоручујемо
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (0)