ПРЕДСЕДНИШТВО ФРАНЦУСКЕ ОБРНУЛО ЋУРАК: Русија неће бити позвана на обележавање 80.годишњице Дана Д
РУСИЈА неће бити позвана на догађаје поводом обележавања 80. годишњице искрцавања на Дан Д у Другом светском рату следеће недеље с обзиром на њен рат против Украјине, саопштило је данас француско председништво.
Фото: Новости
Организатори су у априлу саопштили да председник Русије Владимир Путин неће бити позван на догађаје у Француској, али да ће неки руски представници бити добродошли у знак признања за ратне жртве које је положила та земља, пренео је Ројтерс.
Пре данашњег саопштења Француске, два неименована дипломатска извора рекла су за британску агенцију да су рат у Украјини и нелагодност међу неким савезницима због присуства Москве навели Париз да преокрене своје првобитно размишљање.
Председник Француске Емануел Макрон рекао је да ће церемонији, између осталих, присуствовати председник Украјине Володимир Зеленски и председник САД Џозеф Бајден.
На брифингу за новинаре уочи годишњице која ће бити обележена следећег четвртка, званичник француског председништва потврдио је одсуство Русије и да је Зеленски позван с обзиром на "праведну борбу" његове земље у рату против Русије.
-Русија није позвана. Не постоје услови за њено учешће с обзиром на агресорски рат који је покренут 2022. године, који се последњих недеља само повећао, рекао је званичник.
Раније овог месеца, три дипломате ЕУ рекле су за Ројтерс да су бројне државе из европског блока навеле да би им било непријатно ако би Русија присуствовала више од две године након што је Путин послао своје трупе у Украјину.
Више од 150.000 савезничких војника покренуло је ваздушно, морско и копнено искрцавање у Нормандији 6. јуна 1944. године, операцију која је на крају довела до ослобођења западне Европе од нацистичке Немачке.
Совјетски Савез је изгубио више од 25 милиона људи у Великом отаџбинскм рату, а Москва је под Путином је почела да обележава победу у рату масовном војном парадом на Црвеном тргу.
Руски званичници су у прошлости присуствовали церемонији обележавања Дана Д.
Током обележавања 70. годишњице 2014, Путин је заједно са тадашњим лидерима Француске, Немачке и Украјине успоставио такозвани Нормандијски формат - контакт групу за решавање сукоба између Украјине и Русије, у том тренутку фокусирану на Донбас и Крим.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕР: Лет СУ-25 у борбеним мисијама изнад зоне сукоба у Украјини
Препоручујемо
САД УВЕЛЕ САНКЦИЈЕ: На мети централноафричке компаније повезане са Вагнер групом
30. 05. 2024. у 18:53
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је "дубока операција" - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година
ЗАПАДНИ медији и стручњаци данима уназад предвиђају да би се полуострво Крим могло вратити под украјинску контролу, јер је Украјина прекинула руске линије снабдевања.
06. 06. 2026. у 08:59 >> 08:59
НЕМАЧКА ХИТНО ПОЗВАЛА РУСИЈУ: Путине, време је...
МИНИСТАР спољних послова Немачке, Јохан Вадефул, позвао је руског председника, Владимира Путина, да покрене преговоре о миру у Украјини уз учешће Европе, преносе немачки медији.
05. 06. 2026. у 09:53
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)