СОЦИЈАЛИСТИ ПОБЕДИЛИ У КАТАЛОНИЈИ: Пуђдемонови сепаратисти други, траже странке за коалицију
СОЦИЈАЛИСТИЧКА партија Каталоније (ПСЦ) убедљиво је победила на регионалним изборима у Каталонији који су одржани у недељу и освојила 42 посланичка места у парламенту у Барселони, на основу више од 98 одсто пребројаних гласова.
Фото Танјуг/АП
Каталонска сепаратистичка партија Заједно за Каталонију (Јунтс) освојила је 35 места у регионалном парламенту, а Републиканска левица Каталоније (ЕРЦ) 20 места.
Фото Танјуг/АП
Народна партија освојила је 15 места у парламенту Каталоније, пренео је Ел Паис.
За већину је потребно 68 места, што значи да је социјалистима потребан савез са другим странкама да би могли да формирају владу.
Више од 5,7 милиона бирача имало је право гласа на изборима за посланике регионалног парламента са седиштем у Барселони.
Фото Танјуг/АП
Бивши каталонски председник Карлес Пуђдемон из Заједно за Каталонију позвао је ЕРЦ да формирају владу и изразио очекивање да он буде изабран за председника парламента.
Против Пуђдемона и његових сарадника, Мадрид је у новембру 2018. године издао европски налог за хапшење након што су игнорисали позиве да се појаве пред шпанским судијом по оптужбама у вези са покушајем проглашења Каталоније за независну државу.
Његова влада је 27. октобра 2017. године прогласила независност Каталоније, коју је Шпанија суспендовала.
Пуђдемон је 30. октобра исте године побегао у Белгију са својим сарадницима да би избегао суђење за побуну и противуставне активности.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
Препоручујемо
БОРЕЉ НАЈАВИО: Ускоро Шпанија, Малта, Ирска и Словенија признају Палестину
10. 05. 2024. у 12:52
СУД ДОНЕО ОДЛУКУ: Обустављена истрага против најпознатије колумбијске певачице
09. 05. 2024. у 22:27
"ГОРИ" ИЗМЕЂУ АРГЕНТИНЕ И ШПАНИЈЕ: Увреде са свих страна, Милеј се обрушио на Санчеза
04. 05. 2024. у 17:17
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)