ТРИ МАКРОНОВЕ ГРЕШКЕ: Дипломата оцењује - Овако је француски председник нарушио односе са Русијом

Марија Стевановић
Марија Стевановић

18. 04. 2024. у 15:08

БИВШИ руски амбасадор у Француској Александар Орлов изјавио је у четвртак да су односи између Париза и Москве на најнижем нивоу, а француски лидер Емануел Макрон направио је три недавна потеза која су проширила јаз између земаља, преносе РИА новости.

ТРИ МАКРОНОВЕ ГРЕШКЕ: Дипломата оцењује - Овако је француски председник нарушио односе са Русијом

Фото: Профимедиа

- Наши односи су сада заиста на најнижем нивоу. Ја, који сам већ 50 година укључен у француско-руске односе, могу рећи да никада нису били тако лоши као данас, а недавно је француски председник ипак направио неке грешке које су додатно прошириле јаз који данас раздваја Француску и Русију - рекао је он на радију РФИ.

Према његовим речима, то укључује Макронову изјаву о могућности слања трупа у Украјину, које су се, како примећује бивши амбасадор, одрекли скоро сви партнери Француске.

- Онда идеја мира током Олимпијских игара у Паризу, где руски спортисти нису позвани, и треће, ово је чудан позив Русији на церемонију поводом 80. годишњице искрцавања (савезника. Нормандија – прим. аут.) без председника Путина...

Фото Танјуг/АП

- Овај позив се може схватити само као увреда - наставио је бивши амбасадор и додао да се лако може претпоставити каква ће бити реакција на такав позив.

Макрон је у фебруару рекао да се ЕУ сложила да створи "девету коалицију за дубоке ударе" - снабдевајући Украјину ракетама средњег и дугог домета. Он је такође рекао да ће Француска учинити све да спречи Русију да „победи у овом рату“. Према његовим речима, лидери западних земаља су разговарали о могућности слања трупа у Украјину, консензус још није постигнут, „али се ништа не може искључити“. Током састанка са опозиционим лидерима почетком марта, Макрон је поновио да Француска „нема граница и црвених линија“ по питању помоћи Украјини.

Макронове речи оштро су критиковали бројни НАТО партнери, укључујући Немачку, као и политичке снаге у самој Француској. Лидери свих политичких партија оптужили су председника да увлачи Париз у сукоб, за неозбиљност, а замерили су му и што се о овим питањима није консултовао са парламентом.

Кремљ је касније саопштио да су обратили пажњу на Макронове речи да се у Европи говори о теми слања војног особља у Украјину, а Москви је добро познат и његов став о наношењу стратешког пораза Русији у Украјини. Напоменули су да један број земаља које учествују у догађају у Паризу о Украјини држи „прилично трезвену процену потенцијалних опасности од такве акције и потенцијалне опасности од директног укључивања у врућ сукоб“, што „апсолутно није у интересу од ових земаља, морају бити свесне тога.”

Руски министар одбране Сергеј Шојгу рекао је свом француском колеги Себастијену Лекорну у телефонском разговору да би слање француских трупа у Украјину створило проблеме самој Француској. Раније је прес-биро Спољне обавештајне службе РФ, позивајући се на директора Спољне обавештајне службе Сергеја Наришкина, навео да би француска војна јединица, да се налази у Украјини, постала приоритетна легитимна мета руске војске.

БОНУС ВИДЕО:

ЕКСПЛОЗИЈА У ЈЕРУСАЛИМУ: Виђене експлозије, сирене завијају у источном Јерусалиму


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

„И ЈЕДАН ЈЕ МНОГО“: Удружење приређивача игара на срећу СПИС покренуло програм едукације младих