ИНДИЈА ЋЕ ПРИМЕНИТИ ЗАКОН О ДРЖАВЉАНСТВУ ИЗ 2019: Критикован као дискриминаторски према муслиманима
ИНДИЈА је данас одлучила да примени закон о држављанству из 2019. године, који је критикован као дискриминаторски према муслиманима.
Foto: AP
Закон о изменама и допунама о држављанству (ЦАА) даје индијско држављанство хиндусима, Парсима, сикима, будистима, џаинима и хришћанима који су пре 31. децембра 2014. побегли у Индију у којој је хиндуизам доминантна религија због верског прогона из Авганистана, Бангладеша и Пакистана са већинским муслиманским становништвом, пренео је Ројтерс.
Индијска влада није применила закон након његовог усвајања у децембру 2019. због протеста који су избили у Њу Делхију и у другим градовима, током којих су погинуле десетине људи, а стотине повређене.
Групе за људска права и муслиманске групе наводе да би закон у комбинацији са предложеним националним регистром грађана, могао
да дискриминише 200 милиона муслимана у Индији, где се налази трећа по величини муслиманска популација на свету.
Појединици страхују да би влада могла да укине држављанство муслиманима без докумената у неким пограничним државама.
Влада пориче да је закон антимуслимански и наводи да је потребан да би се помогло мањинама које се суочавају са прогоном у нацијама са муслиманском већином.
Наводи и да закон има за циљ да додели држављанство, а не да га било коме одузме, а раније протесте оцењује политички мотивисаним.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)