СТОКХОЛМ НА КОРАК ОД АЛИЈАНСЕ: Мађарски парламент данас гласа о пријему Шведске у НАТО
ОЧЕКУЈЕ се да ће Мађарска данас ратификовати пријем Шведске у НАТО, чиме ће бити уклоњена последња препрека за улазак те скандинавске земље у Северноатлантску алијансу, преноси Танјуг.
FOTO: EPA
Гласање у мађарском парламенту, које би требало да прође глатко након посете шведског премијера Улфа Кристерсона Будимпешти 23. фебруара, када су две земље потписале споразум о оружју, окончаће вишемесечно одлагање пријема Стокхолма у НАТО, пренео је Ројтерс.
Стокхолм је напустио своју политику неприступања војним савезима зарад шире безбедности унутар НАТО, након руског напада на Украјину у фебруару 2022. године.
Када Шведска буде ушла у НАТО, постаће 32. чланица Алијансе, након Финске, која је прошле године постала 31. чланица. Турска је дуго одлагала ратификацију шведског чланства у НАТО, захтевајући од Стокхолма оштрије акције против милитаната из Радничке партије Курдистана, за које каже да се налазе у Шведској. Шведска је, зарад пријема, променила своје законе и променила правила о продаји оружја како би удовољила Турској.
Ројтерс наводи да је мађарско одуговлачење ратификације мање јасно и да је Будимпешта на овај начин више исказивала гнев због шведске критике смера демократије у којем иде Мађарска, него што је имала било какве конкретне захтеве.
БОНУС ВИДЕО:
Када власник може да обиђе издати стан?
Препоручујемо
ЏОНСОН УПОЗОРИО НАТО АЛИЈАНСУ: Русија би могла да изведе један неочекивани потез
25. 02. 2024. у 19:03
"СВЕОПШТИ РАТ" Стигло велико упозорење Америци
ВИСОКИ ирански званичник упозорио је да ће сваки напад на његову земљу бити сматран „свеопштим ратом“ док се америчка ударна група носача авиона приближава региону.
24. 01. 2026. у 09:31
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)