ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ ЗА ЈАПАНСКУ ЛЕТЕЛИЦУ: Након слетања на Месец мисија доведена у питање због једне ствари
ЈАПАНСКА свемирска летелица опремљена технологијом за прецизну навигацију успешно је слетела на Месец, али је судбина њене мисије неизвесна због проблема са системом за производњу соларне енергије, саопштила је Јапанска свемирска агенција ЈАXА.
Foto: Profimedia
Јапански паметни лендер за истраживање Месеца (СЛИМ) слетео је у петак на Земљин сателит, чиме је Јапан постао пета земља којој је то успело после бившег Совјетског Савеза, САД, Кине и Индије.
Високи званичник ЈАXА Хитоши Кунинака рекао је на конференцији за новинаре да је лендер успео да изврши меко слетање, али да систем соларне енергије лендера није радио и да његова батерија може да траје само неколико сати, преноси агенција Кјодо.
Председник ЈАXА Хироши Јамакава изјавио је да ће тој агенцији бити потребно месец дана да анализира слетање и шта се тачно десило са летелицом када је стигла на површину Месеца.
СЛИМ је лака свемирска летелица величине путничког возила и користи технологију "прецизног слетања", која обећава далеко већу контролу од било ког претходног слетања на Месец.
Док је већина претходних летелица користила зоне за слетање широке око 10 километара, зона за слетање СЛИМ-а је само око 100 метара, што је резултат две деценије рада на прецизној технологији Јапанске агенције за истраживање свемира, наводи АП.
Како је наведено, летелица ће тражити трагове о пореклу Месеца, а између осталог, вршиће анализу минерала специјалном камером.
БОНУС ВИДЕО: КРЗНЕНИ ЧЛАН РУСКЕ АРМИЈЕ - Пас Жужик помаже противваздушној јединици руске војске
Препоручујемо
ЈЕЗЕРО У СРБИЈИ КРИЈЕ ЈЕЗИВУ ПРИЧУ: Легенда кружи - а облик тера страх у кости
19. 01. 2024. у 07:43
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)