ХЛАДАН ТУШ ИЗ ФЕД: Каматне стопе у САД остаће високе још "неко време"
ВЕЋИНА званичника Федералних резерви (Фед) желела би да задржи високе трошкове задуживања још "неко време", наводи се у записнику са састанка у децембру, спустивши очекивања и наде да је америчка централна банка спремна да почне да смањује каматне стопе већ у марту.
Фото Танјуг/АП
Иако су званичници изразили оптимизам да Фед успева да обузда инфлацију, такође су водили рачуна да се не обавежу на било какво тренутно попуштање монетарне политике, наводи "Фајненшел тајмс".
"Централни банкари поново су потврдили да би било прикладно да политика остане на рестриктивном нивоу неко време, док инфлација не буде очигледно почела да се одрживо спушта ка циљу", наводи се у записнику.
Фед је изненадио тржишта у децембру наводећи да очекују да ће током 2024. каматне стопе бити смањене за три четвртине поена. Иако су званичници сматрали да су каматне стопе највероватније достигле врхунац, такође су видели "неуобичајено повишен степен неизвесности" у овогодишњим економским изгледима, додаје "Фајненшел тајмс".
"Они нису вољни да кажу 'победили смо'", рекао је Дејвид Кели, главни глобални стратег у "ЏејПи Моргану", алудирајући на борбу Феда против инфлације. Чинило се да су званичници централне банке из записника били "прилично суморна, забринута група", додао је он.
(рт.рс)
ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)