САМО 10 ОД 100 УКРАЈИНСКИХ ФВП ДРОНОВА „СТИЖЕ ДО МЕТЕ“: Руски системи електронског ратовања обарају све

Novosti online

17. 12. 2023. у 19:00

ГОТОВО сви украјински камиказа напади ФПВ дроновима на руске положаје у региону Бахмута не успевају да допру до циља услед руског електронског ратовања.

САМО 10 ОД 100 УКРАЈИНСКИХ ФВП ДРОНОВА „СТИЖЕ ДО МЕТЕ“: Руски системи електронског ратовања обарају све

Фото Rosoboronexport

Поред електронских мера и растојање и терен су им ометали рад, где је радио веза блокирана због топографских фактора.

Ово је наведено у извештају „Известија“ о руској јединици за борбу против беспилотних летелица, која каже да 90 одсто ФПВ муниције коју Украјина шаље не достиже свој циљ. Украјина је у иначе постала вешта у употреби беспилотних летелица за бацање једноставних бомби и граната на копнене циљеве.

Јединствени рат дроновима који се појавио између обе земље укључује употребу јефтиних, комерцијалних беспилотних летелица за основне војне задатке као што су извиђање бојног поља, корекција артиљеријске ватре и камиказе, где је на летелицу везан експлозив.

У извештају је цитиран командант јединице за борбу против беспилотних летелица В бригаде Север, део добровољачког јуришног корпуса. Идентификујући се са позивним знаком Турок, изјавио је да само „10 од 100 дронова“ стиже до циља. „То је због разлике у надморској висини и успешног рада руских система за електронско ратовање”.

Ако украјински оператер беспилотних летелица лансира дрон са ниског тла ка високим тлом испред, комуникација ће бити изгубљена осим ако репетитор не лети изнад главе. Не стижу до мете захваљујући нашем електронском ратовању и разлици у надморској висини“, додао је он.

Са друге стране, Русија користи репетиторе, који преносе сигнале између оператера и дрона када овај лети на већим удаљеностима.

Оператери дронова украјинске војске такође „веома активно” користе ФПВ беспилотне летелице и за бацање бомби, на начин на који су коришћени пренамењени извиђачки квадрокоптери да „бацају гранате”. Штавише, они такође тврде да враћају ФПВ дронове, који су у суштини једносмерне самоубилачке летелице.

Фото Defence Blog

РУСЕЛЕКТРОНИКА: РУСКИ СИСТЕМИ ЗА ЕЛЕКТРОНСКО РАТОВАЊЕ „ЛЕСОЧЕК” ПОСТАЈУ МОЋНИЈИ И МОБИЛНИЈИ

У позадини специјалне војне операције, руски стручњаци настављају да развијају ново наоружање и помоћну опрему и модернизују постојеће.

Како преносе РИА Новости, позивајући се на запослене у холдингу Руселектроника (део Ростека), стручњаци холдинга ће модернизовати комплексе за електронско ратовање Лесочек. У контексту све веће употребе радио-контролисаних експлозивних направа од стране украјинских снага, улога оваквих комплекса је све већа.

Руселектроника је саопштила да су радови на модернизацији Лесочке већ почели и напоменули да ће је учинити још моћнијом и покретнијом. Посао директно изводе стручњаци из концерна Созвездие (део Руселектронике).

Подсетимо, током сумирања године руски председник Владимир Путин је говорио о овим системима за електронско ратовање, који су, према његовим речима, сада уграђени на скоро сва руска оклопна возила.

Фото МО Русије

„Лесочек” је компактне величине и војници га лако могу носити у ранцу. Пошто не заузима много простора, може се уградити на било које оклопно возило. Његов главни циљ је да заштити опрему и особље од свих експлозивних направа које користе радио-електронске канале за њихово активирање.

Извештај који су у мају објавили Џек Вотлинг и Ник Рејнолдс из лондонског psyops труста мозгова РУСИ процењује да Руси постављају систем за електронско ратовање на сваких 10 км дуж линије фронта.

Они верују да се међу бројним руским системима елетронског ратовања, Шиповник-Аеро на камиону показао посебно смртоносним за украјинске беспилотне летелице.

У извештају РУСИ стручњака наводи се како је московско електронско ратовање веома ефикасно и обара скоро 10.000 украјинских дронова месечно, дакле око 333 дронова дневно.

Фото Танјуг/АП

КИЈЕВ ПОКУШАВА ДА РАЗВИЈЕ СОПСТВЕНЕ СИСТЕМЕ ЕЛЕКТРОНСКОГ РАТОВАЊА

Украјински систем Покров, наводно може да омета сателитске навигационе системе као што је руски ГЛОНАСС и замени стварне сигнале лажним, узрокујући да вођена ракета промаши циљ.

Систем би наводно требало да буде веома ефикасан против руских беспилотних летелица Геран-2, али не толико против крстарећих ракета које се више ослањају на навигационе системе који у лету упоређују сама радарска мерења тла са колекцијом мапа ускладиштеног земљишта.

Међутим, оно што Кијеву недостаје је много већа помоћ њихових западних савезника у компоненти електронског ратовања. Аналитичари, што се тиче САД, тврде да је мало вероватно да ће се то променити.

Електронско ратовање спада у категорију технологије ограниченог трансфера под режимом контроле извоза, који помно прати Стејт департмент.

Експерти сматрају да Американци не желе да пошаљу такву опрему у Украјину, како не би открили Русији који су важни амерички системи за електронско ратовање.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона