ДРОНОВИ НОВА БУДУЋНОСТ ПВО? Стижу беспилотне летелице на млазни погон са циљем пресретања авиона и других дронова (ВИДЕО)

Novosti online

07. 12. 2023. у 07:22

АМЕРИЧКА компанија Андурил Индустриес жели да постане својеврсни Локид Мартин 21. века, у области дронова.

ДРОНОВИ НОВА БУДУЋНОСТ ПВО? Стижу беспилотне летелице на млазни погон са циљем пресретања авиона и других дронова (ВИДЕО)

Фото притнскрин youtube anduril industries

Један од начина на који ова компанија, чији је суоснивач милијардер Палмер Лаки, покушава да стигне великане је да сама развија опрему, уместо да чека захтеве Пентагона и конкурсе за уговоре.

У петак је Андурил са седиштем у Јужној Калифорнији објавио свој најновији амбициозни пројекат: аутономни дрон на млазни погон дизајниран који би служио као пресретач ваздушних претњи, од великих дронова до авиона са посадом.

Андурил тврди да већ има купца, којег описује само као „купца из САД“, посвећеног покретању производње по високој стопи од чак стотине уређаја годишње.

Компанија је саопштила да дрон, назван Roadrunner, покреће два турбомлазна мотора који му омогућавају да достигне „велику подзвучну брзину“, вероватно близу 1.100 км/х. Лансира се вертикално из контејнера са контролисаном атмосфером који се зове „гнездо“, за које Андурил каже да чува дрон у раду месецима у тешким условима бојног поља.

Општи концепт је заснован на ројевима Roadrunner дронова који се могу послати да процене ваздушну претњу. Ако се испостави да је претња непријатељска летелица, Roadrunner у роју опремљен бојевом главом ће га пресрести и разнети га као дрон камиказа. Ако је у питању лажна узбуна, дронови се могу вратити у базу и слетети вертикално на реп.

Дрон кошта “стотине хиљада долара”, рекао је Лаки, али његова вредност потиче од флексибилности његове поновне употребе.

-Ово је потпуно нова категорија оружја која никада раније није постојала, рекао је амерички милионер. - То је негде између ракете за вишекратну употребу и аутономне летелице у пуној величини.

Андурил је одбио да подели техничке спецификације Roadrunner-а, али тврди да у поређењу са сличним дроновима на тржишту, он има три пута већу носивост, 10 пута већи домет и три пута је бољи за маневрисање.

Мотори, које је Андурил развио у својој кући, су “најкомпактнији турбомлазни мотори икада направљени”, рекао је Лаки.

Компанија каже да један оператер може покренути и надгледати више ескадрила Roadrunner-а, док је такав уређај способан да аутономно одређује путање лета, укључујући пресретање курсева веома маневарског циља, након што добије команду за уништавање.

Са неколико стотина хиљада долара по уређају, коришћење Roadrunner-а за обарање дрона попут Герањ-2, чија производња се процењује да кошта између 10 и 20.000 долара, може имати мало више финансијског смисла од лансирања ракете Патриот од 4 милиона долара. Међутим то је далеко од довољног, поготово ако узмемо у обзир да Герањ стиже често у ројевима.

Међутим, Украјина је показала да можете бити донекле успешни у уклањању дронова средње величине са зрнима већег калибра, попут оних за тешке митраљезе или противавионске топове.

Фото притнскрин youtube anduril industries

Већ постоје компаније, попут РТX-а, које производе реактивне беспилотне летелице по цени до 5.000 долара по комаду и ефикасне су против беспилотних ваздушних система групе 1 и 2, односно мањих од Герањ-2, који припада групи 3.

За веће дронове Групе 4 и 5, као што је кинески ЦХ-4, имају колико-толико упоредиве трошкове са конвенционалним ракетама противваздушне одбране, што их може чинити исплативим. Са друге стране, када је реч о дроновима попут WZ-8, Roadrunner нема шта ту да тражи.

Није јасно да ли би Roadrunner могао да се користи за пресретање бржих ловаца, али би вероватно могао да донекле скине део стреса са одбрамбеног сектора ваздушних снага земаља које се суочавају са честим кршењима ваздушног простора.

Стога остаје занимљиво пратити да ли ће Roadrunner који производи Андурил и по цени са којом излазе на тржиште бити профитабилан макар за средње и велике дронове, те да ли ће наћи своје место у сегменту дронова на тржишту наоружања, које доживљава невиђени раст последњих година.

Досадашња запажања су показала да западни системи не могу никако бити тренутно исплативи у њиховом вођењу прокси-ратова. Наплата сурове инвестиције се догађа тек касније. Уколико до дирекнтог сукоба истока и запада икада дође, тада вођење рачуна о исплативости губи на значају, те оваква решења имају смисла.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)