ПОГЛЕДАЈТЕ - ОВО ЈЕ НАЈНОВИЈИ ПАНЦИР-СМ: Руска модификација за рат против дронова, крстарећих ракета и пројектила ATAMCS! (ВИДЕО)

Novosti online

06. 12. 2023. у 07:22

РАТ у Украјини утицао је на модернизацију великог броја борбених система у наоружању руске војске. Искуства са терена показала су да је поједним оружјима потребно усавршавање јер су се суочили са изазовима на које и нису баш били спремни.

ПОГЛЕДАЈТЕ - ОВО ЈЕ НАЈНОВИЈИ ПАНЦИР-СМ: Руска модификација за рат против дронова, крстарећих ракета и пројектила ATAMCS! (ВИДЕО)

Фото: Министарство одбране

Један од таквих ПВО система био је Панцир С-1 који је Русија од почетка рата највише употребљавала. У касно пролеће и почетак лета 2022. године у Херсонској области Панцир С-1 користио се против не само беспилотних летелица и дронова, него и против противрадарских ракета ХАРМ са којима су Украјинци покушали да елиминишу ПВО системе.

Како је време одмицало од августа 2022. године Панцир С-1 је употребљаван против све више борбених система. Најпре противракета ХИМАРС М-30 и М-31, затим су стигле крстареће ракете “Storm Shadow” и “Scalp Nawal”, а онда и тактичке балистичке ракете ATAMCS.

Пре годину дана руском председнику Владимиру Путину, крајем децембра 2022. године, Конструкторски биро А.Г. Шипунова је приказао нову модификацију ракетног система Панцир СМ који је настао на искуству из рата у Украјини, а требао је да се користи и за обарање ракета испаљених из вишецевног лансера ракета самоходног СВЛРС ХИМАРС и М-270, противрадарских ракета АГМ-88 ХАРМ, а сад и крстарећих ракета и тактичких балистичких пројектила.

Када се погледа нова верзија Панцира чини се на први поглед да скоро ништа није промењено у односу на прве серије. Међутим, одмах је видљиво да је са овог возила укљоњено артиљеријско наоружање које постоји код верзија С, С1, СЕ и раних серија и остављено је само ракетно. Наиме, овај систем у новој верзији СМ више није хибродни, него ракетни ПВО систем.

Број ракета са 12 на старијим верзијама, на СМ је повећан на 24.

На повећање броја ракета свакако је утицало и његово ангажовање у рату у Украјини, где је искуство показивало да су поједина оруђа која су деловала самостално јако брзо у борби после трошења граната и ракета постали лака мета. Борба против дронова и беспилотних летелица на средњим висинама пре свега против ТБ -2 Бајрактар постала је константа.

Оно што је интересантно наводи се да је унутар возила укинута станица за откривање циљева у ваздуху, а возило више није аутономан систем, већ информације добија од командног центра у батерији и повезано је са возилом где се налази командна кабина за управљање батеријом и радар за откривање. Повезивање у рад батерије остварује се кабловима или радио-везом.

Промена се односи и у самој ракети. Осим постојеће убачена је и нова која се води под ознаком 19Yа6, мањих димензија за борбу против малих дронова и беспилотних летелица домета по даљини од 40 км. Нова ракета како се тврди има брзину од 5 маха, док садашња 57Е6Е има брзину од 1.300 метара у секунди. Укупан капацитет са возилима за превоз и претовар ракета износи 48 пројектила.

Батерија Панцир СМ моћи ће са испали 96 пројектила.

Систем је добио и нови нишански радар са фазном антенском решетком што му омогућава да уочи циљеве на даљини од 80 км на равном терену.

Максимални домет система по даљини је повећан на 40 км што је довструко више од верзије С-1.

Што се тиче возила на које је постављен систем Панцир СМ у питању је КАМАЗ 53958 унапређена верзија у односу на верзије С, С-1.

У питању је ново транспортно борбено возило. Висина возила је знантно смањена јер је често утицала на нестабилност и превртање при већим брзинама. Процедура изласка на ватрени положаје остала је иста.

Верзија ТБМ (Транспортно борбеног возила) је наследник верзије СМ која се појавила у јавности 2019. година на војној паради у склопу Арктичких снага. Верзија СМ била је постављена на камиону КАМАЗ 53958, која се користи код оклопних теренаца Тајфун К користила их је Росгвардија у Украјини. Концепт погона је 8×8. Панцир СМ има осматрачко аквизицијски радар домета 75 км. Систем је осим постојећих ракета добио и новије 57Е6М домета по даљини 40 км, а по висини 7 км. И у овом случају има комбинација ракета.

(ТВ Фронт)

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)