ПЕНТАГОН ПОТРОШИО 97 ОДСТО, А СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ СВА СРЕДСТВА: Нема америчког новца за Украјину
САД сматрају да се Украјина налази у тешком положају с обзиром на то да ће се новац који је америчка администрација издвојила за подршку Кијева „веома брзо потрошити“, изјавио је портпарол Стејт департмента Метју Милер.
Фото Танјуг/АП
-Ситуација на бојном пољу је тешка. Што се тиче додатних средстава за помоћ Кијеву – да, ми смо изузетно забринути због тога што средства пресушују, рекао је Милер.
Како је прецизирао, већ је потрошено 97 одсто средстава које је у почетку издвојио амерички Конгрес.
-Веома брзо ће се потрошити. Управо због тога се државни секретар Ентони Блинкен придружује председнику Џозефу Бајдену и другим представницима вашингтонске администрације који позивају Конгрес да делује што брже, додао је Милер.
Саветник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливан потврдио је да ће, након што Вашингтону понестане новца за помоћ Украјини, бити обустављене и испоруке оружја Кијеву.
-Не постоји начин да се заобиђе проста рачуница: ако не буде финансирања за испоруку оружја Украјини, нећемо бити у могућности да наставимо са испорукама наоружања, рекао је Саливан и позвао америчке конгресмене да подрже захтев Бајдена да Вашингтон настави са војном подршком Кијева.
Он је истакао да уколико Америка не буде помагала Украјини, то ће поткопати и међународне напоре усмерене на помоћ тој земљи.
Пентагон је до средине новембра искористио 97 одсто раније издвојених средстава за Украјину, док је Стејт департмент потрошио сва средства.
Русија је раније упутила ноту земљама НАТО због испорука оружја Украјини. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров рекао је да ће сваки терет који садржи наоружање за Украјину бити легитимна мета за руску војску. Москва је поручила да се земље НАТО „играју са ватром“ испоручујући оружје Украјини, те да то не доприноси руско-украјинским преговорима и да ће имати негативан ефекат.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ СА ПРВЕ ЛИНИЈЕ ФРОНТА ПОСЛАО ПОРУКУ ОЧАЈА: Руса је све више и више! Ситуација тешка и компликована
ПРЕДСЕДНИК Украјине Володимир Зеленски је изјавио да је ситуација на фронту тешка и компликована и да се повећава број руских снага.
20. 12. 2025. у 07:09
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
Објављени ИНТИМНИ кадрови Меланије Трамп из КУПАТИЛА - и то ЗЛАТНОГ! Доналд је питао да ли је видела, она му одговорила (ВИДЕО)
МЕЛАНИЈА је беспрекорно стилизована – шешири, штикле, фризура – све је у складу са њеним хладним и контролисаним имиџом
19. 12. 2025. у 19:01
Коментари (0)