"ПРЕМИЈЕР ЈЕ ИЗГУБИО СВОЈЕ КЛИКЕРЕ" Сунак оптужио Мицотакиса за покретање 200 година старог неслагања
БРИТАНСКИ премијер Риши Сунак, отказао је састанак са грчким колегом Киријакосом Мицотакисом оптуживши га да је покушао да поново покрене историјско, 200 година старо, неслагање две државе о скулптурама које су из Партенона завршиле у Британском музеју, познатим и као Елгинови мермери, преноси ББЦ.
Риши Сунак, Фото АП
Даунинг стрит тврди да је добио уверавања да Мицотакис неће јавно инсистирати на враћању Елгинових мермера током своје посете Великој Британији, али је грчки шеф владе о томе разговарао у недељу са новинарком Би-Би-Сија Лауром Куенсберг.
Лидер лабуриста Сир Кир Стармер, који је у понедељак одржао састанак са Мицотакисом подсетио је да је Грчка такође чланица НАТО-а, али и економски савезнике велике Британије и један од најважнијих партнера у борби против илегалне имиграције, и осудио Сунака што није искористио састанак да разговара о тим вжним питањима.
- Нема везе са Британским музејом, премијер је очигледно изгубио своје кликере - рекао је Сир Кир Стармер коментаришући одлуку Сунака да откаже састанак са грчким премијером Мицотакисом, коју је први човек британске владе правда речима да је постало јасно да се на састанку "неће разговарати о суштинским питањима за будућност".
Међутим, Сунак је те опаске одбацио.
Први човек грчке владе, Мицотакис је у после повратка из Британије, саопштио да његова свађа са Сунаком неће имати дугорочни утицај на односе Атине и Лондона.
Он је истакао да је постојала позитивна страна отказивања састанка са енглеским колегом.
- Правичан захтев Грчке за поновно уједињење скулптура Партенона добио је још већи публицитет, не само у Великој Британији, већ и у свету - рекао је Мицотакис.
Мермерне скулпуре завршиле су у Британском музеју у Лондону, након што их је откупио од Лорда Елгина, британског амбасадора при Османском царству. Грчка отада жели да врати исгубљено културно наслеђе, док Британија тврди да су мермерне скулпуре поштено плаћене.
БОНУС ВИДЕО: СИТУАЦИЈА ЈЕ НЕПОДНОШЉИВА - Мештани Грчке Тесалије у очају након разорне олује Данијел
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо
УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.
20. 04. 2026. у 20:41
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"
ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.
22. 04. 2026. у 08:44
Коментари (0)