„ГЕОСТРАТЕШКА ГРЕШКА“: Аустрија о проширењу ЕУ и предности Украјине над Западним Балканом - "Не смемо је гледати кроз ружичасте наочаре"
ЛИДЕРИ Европске уније не треба да дају предност Украјини над Западним Балканом приликом одлучивања о почетку преговора о чланству у ЕУ, изјавио је у интервјуу за „Фајненшел тајмс“ министар иностраних послова Аустрије Александар Шаленберг.
Фото: Горан Чворовић
Према његовим речима, била би „геостратешка грешка“ да Европска комисија Западни Балкан посматра „под лупом“, а Украјину кроз „ружичасте наочаре“.
Истовремено, како наводи лист, министар је истакао да је важно учврстити Украјину и Босну и Херцеговину на орбити ЕУ како би се „супротставили утицају Русије“.
- Али хајде да не стварамо проблем у региону који је чекао 20 година. Како је рекао премијер Албаније Еди Рама, надам се да ћу га правилно цитирати: „Треба ли да почне рат на Балкану да бисмо привукли вашу пажњу?“ - додао је Шаленберг.
Он је такође истакао да се очекују „веома жустре дебате и ми желимо да сигнали буду исти у оба правца из геостратешких разлога“.
Како пише „Фајненшел тајмс“, аустријски министар је ватрени присталица постепеног проширења ЕУ. По његовом мишљењу, Европској унији је потребан други приступ овом питању. Ако се очува стари, онда „Украјина вероватно никада неће бити њен део... у одређеној мери“.
Претходно је ЕК препоручила да се отпочну преговори о ступању у ЕУ са Украјином и Молдавијом и условила усвајање преговарачких оквира тиме да Кијев и Кишињев морају да испуне неколико услова. Шефица ЕК Урсула фон дер Лајен истакла је да фактички рокови придружења Украјине и Молдавије ЕУ зависе од реформи и принципа додељивања чланства „по заслугама“.
Званичну одлуку о почетку преговарачког процеса разматраће шефови држава и влада на самиту ЕУ у Бриселу од 14. до 15. децембра. Ову одлуку морају једногласно донети сви актуелни чланови ЕУ.
(Спутњик)
Препоручујемо
ЕВРОПСКА УНИЈА ПРЕД ТЕКТОНСКОМ ПРОМЕНОМ: Парламент предлаже измену Уговора о ЕУ
23. 11. 2023. у 07:04
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)