РУСИЈА ЈАЧА ОРБИТАЛНУ ГРУПАЦИЈУ: До 2036. биће лансирано преко 2.000 сателита

РУСИЈА планира да до 2036. године распореди око Земље групацију од преко 2.000 свемирских летелица, наводи се у извештају који је припремљен уочи посете руског председника Владимира Путина Ракетно-космичкој корпорацији „Енергија“.

РУСИЈА ЈАЧА ОРБИТАЛНУ ГРУПАЦИЈУ: До 2036. биће лансирано преко 2.000 сателита

Фото: Јутјуб/Tech Insider

Поређења ради, у јуну ове године орбитална групација Русије бројала је 225 сателита.

Како се наводи, предузећа државне корпорације „Роскосмос“ баве се организацијом серијске производње сателита. На бази руске компаније „Решетњов“ у Краснојарском крају покренута је производња делова за свемирске апарате за пренос података „Маратон-Иот“. Планирано је склапање неколико сателита недељно. Такође, компанија „НПО Лавочкина“ развија пројекат за континуирану производњу малих сателита за даљинско истраживање Земље „Беркут”, а док погон у Јарослављу (део холдинга „Руски свемирски системи” ) прелази на производњу стандардизоване опреме за нове свемирске летелице.

- Реализација поменутих и других мера омогућиће да се до 2036. године распореди више од 2.000 нових свемирских летелица различитих типова на различитим орбитама - наводи се у извештају.

Такође се наводи да су тренутне производне могућности предузећа руске ракетно-космичке индустрије до 45 свемирских летелица годишње.

Раније је генерални директор „Роскосмоса“ Јуриј Борисов рекао да би сателитска група Русије до 2030. године требало да броји најмање хиљаду до две апарата. Да би се то реализовало, до 2025. године требало би остварити производњу од 250 сателита годишње, а до 2030. године – један сателит дневно.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ! Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.

06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21

Коментари (0)

ОВДЕ ЈЕ СВЕ ПОЧЕЛО, ОВДЕ СЕ И ЗАВРШИЛО... Најбољи стрелац у историји Бразила, Нејмар, опростио се од репрезентације у сузама (ФОТО)