БЕЛГИЈСКИ ПОЛИТИЧАР УПОЗОРАВА: Европски лидери да се припреме за преговоре о Украјини, а не да подстичу сукоб
СУКОБ у Украјини прети да се прошири на европску територију, па је у интересу Европљана да натерају своје политичаре да га реше, рекао је белгијски политичар Пјер Галанд на радију France Culture.
Фото: Профимедиа
Истовремено, према Галанду, европски политичари треба да се припреме за преговоре и пронађу начине за постизање компромиса између страна, а не да теже победи Кијева на бојном пољу.
Француска и Немачка нису испуниле своје обавезе да воде преговоре којима би се избегао сукоб у Украјини и нису обезбедиле примену споразума из Минска, изјавио је он.
Како примећује експерт, данас се прећуткује значај Украјине за односе Русије и Запада. Истовремено, пре 20 година европски политичари су Украјину сматрали проблемом који захтева решење. И док су једни то видели као неутрални мост између Истока и Запада, други су у процесима који се одвијају у земљи видели прилику да се „разрачунају са Русима“.
Излаз из сукоба, према Галанду, зависи делимично од Европљана, у великој мери од Владимира Путина, а у огромној мери од Сједињених Држава. Истовремено, западни политичари морају да обезбеде безбедносне гаранције и Кијеву и Москви, сматра политичар. Према његовом мишљењу, Крим, као резултат постигнутог споразума, треба да остане у саставу Русије.
(alo.rs)
Препоручујемо
ШЕШЕЉ: Специјална војна операција у Украјини убрзано буди руску националну свест
02. 10. 2023. у 22:50
"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!
ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.
25. 01. 2026. у 13:20
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (0)