ПРОНЕВЕРИЛА ЕУ ФОНДОВЕ: Марин ле Пен на оптуженичкој клупи
ДОНЕДАВНОЈ шефици партије Национално окупљање Марин ле Пен, као и њеном оцу Жан-Марију ле Пену и још десетинама људи, осумњичених да су фиктивно ангажовали помоћнике Европског парламента, могло би се судити за проневеру јавних средстава.
Фото Танјуг/АП
Наиме, Тужилаштво у Паризу затражило је суђење за 27 особа повезаних са овом десничарском странком, јер их терети да су учествовали у систему злоупотребе европских јавних фондова између 2004. и 2016. године.
Тужилаштво тражи процес против 11 европосланика Националног окупљања, 12 људи који у им били помоћници, као и четири сарадника из партије Ле Пенове. Такође, требало би да се суди и странци, као правном лицу, за саучесништво и прикривање проневере јавних средстава.
- Оспоравамо ове тврдње које представљају погрешно разумевања рада опозиционих посланика и њихових помоћника, а који је пре свега политички - наведено је у саопштењу Националног окупљања.
Ле Пенова, која негира оптужбе, суочава се с потенцијалном затворском казном од 10 година, новчаном казном од милион евра и забраном обављања јавне функције у трајању од 10 година, саопштило је тужилаштво.
Иначе, истрага је почела у марту 2015, када је Европски парламент саопштио да је евентуалне неправилности које је починио Национални фронт (стари назив Националног окупљања) упутио канцеларији ЕУ за борбу против превара у вези с платама исплаћеним посланичким помоћницима.
Марин ле Пен је оптужена у јуну 2017. за "повреду поверења и саучесништво", а оптужбе су касније преквалификоване у "проневеру јавних средстава".
Судије сумњају да је поменута странка "усклађено и намерно" успоставила "систем проневере" коверата (21.000 евра месечно) које је Европска унија додељивала сваком посланику за плаћање помоћника. Међутим, помоћници су радили и за партију и на тај начин омогућили значајну уштеду Националном окупљању.
Европски парламент је 2018. проценио штету на 6,8 милиона евра за период од 2009. до 2017. године.
Поновно покретање процеса против Ле Пенове долази у тренутку када њена популарност у Француској расте – скоро сваки други грађанин верује да је она у стању да "уједини Французе" (47 одсто) и да "има потребне квалитете да буде председник" (48 одсто).
(РТ)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ЗАЈЕДНИЧКИ ИНТЕРЕСИ - ЕВРОПА КАКВУ ЖЕЛИМО: Матео Салвини и Марин ле Пен на Понтиди
17. 09. 2023. у 21:06
МАРИН ЛЕ ПЕН ВОДИ У ПРЕДСЕДНИЧКОЈ ТРЦИ: На челу, кад би данас били избори...
14. 09. 2023. у 19:12
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?
ФИЛИП Томовић имао је 17 година када је његов живот трагично прекинут, а случај његове смрти годинама касније остао је један од најпотреснијих догађаја који се повезује са причама о деловању сатанистичких и окултних група у Србији.
09. 07. 2026. у 13:29
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (4)