БАЈДЕНОВА ПАЉБА НА РУСИЈУ, А ЛУЛА ТРАЖИ ПРЕГОВОРЕ: Сукоби у Украјини и растућа неједнакост обележили почетак скупштине УН

А.Војиновић

20. 09. 2023. у 12:24

СУКОБ у Украјини надвио се јуче над здањем Уједињених нација на њујоршком Ист Риверу, где је више од 140 светских лидера започело 78. годишње заседање Генералне скупштине УН. Колико су, међутим, удаљени погледи на сукоб показала су већ становишта прва два говорника, бразилског председника Луиза Игнасија Луле да Силве и његовог америчког колеге Џозефа Бајдена.

БАЈДЕНОВА ПАЉБА НА РУСИЈУ, А ЛУЛА ТРАЖИ ПРЕГОВОРЕ: Сукоби у Украјини и растућа неједнакост обележили почетак скупштине УН

Фото: AP Photo

Док је шеф Беле куће за говорницом поново изразио пуну подршку Украјини, док је у публици седео њен председник Владимир Зеленски, искористио је, истовремено, прилику да оспе нову "паљбу" на Русију, у одсуству њеног лидера Владимира Путина. Тврдио је да "Русија једина носи одговорност за овај рат и једина има моћ да га заврши одмах". Закључио је да "рат у Украјини разоткрива колективну неспособност да се спроводе циљеви и принципи Повеље УН".

Бразилски председник, међутим, рекао је да, иако не потцењује тешкоће у постизању мира, "ниједно решење неће бити трајно ако није засновано на дијалогу", заложивши се за стварање простора за преговоре.

Он се за говорницом присетио да је тачно пре 20 година први пут говорио на Генралној скупштини УН. Подсетио је да је централна тема његовог говора и пре две деценије била глад, оценивши да данас у свету влада већа неједнакост јер 10 најбогатијих људи на свету има веће богатство од 40 одсто најсиромашнијих у свету.

- Свет је неједнак, а тренутно има мало воље у свету за превазилажењем те неједнакости. Богати морају да плаћају порез како треба - истакао је Лула де Силва.

Светски лидери на почетку самита усвојили су политичку Декларацију за убрзање акције за постизање 17 циљева, који управо имају за циљ да подстакну економски просперитет и благостање за све људе, уз заштиту животне средине.

Генерални секретар УН Антонио Гутерес позвао је јуче да се не одустаје од напора усмерених на успостављање мира у Украјини:

- Не смемо успорити наше напоре у борби за мир, праведан мир у складу са Повељом УН и међународним правом - рекао је Гутерес и додао да су свету хитно потребни украјински прехрамбени производи, као и руска храна и минерална ђубрива да би се стабилизовала тржишта и обезбедило сигурно снабдевање - рекао је.

И амерички председник, који је, иначе, био једини лидер који је дошао на самит од пет земаља чланица са правом вета међу којима су Кина, Русија, Француска и Велика Британија, говорио је о великом сиромаштву у свету, да сви људи морају да имају приступ храни, лечењу и образовању. Он је истакао и да су САД уништиле последњу преосталу хемијску муницију у својим залихама ове године у својим напорима да воде у очувању света без хемијског оружја. Али, није пропустио да се, у одсуству кинеског колеге Си Ђинпинга, осврне и на главног економског ривала САД, истичући да не жели директан сукоб:

- Када је у питању Кина, желим да будем јасан. Настојимо да одговорно управљамо конкуренцијом између наших земаља како не би дошло до сукоба - закључио је Бајден.

 

Распоред седења другачији

ДРЖАВЕ чланице Уједињених нација не седе увек на истом месту. Сваке године на дан избора предстојећег председника Генералне скупштине УН, генерални секретар извлачи име једне државе чија ће делегација заузети прво место у сали, тачније, на десном крају првог реда гледано са подијума. Остале државе чланице су смештене по енглеском абецедном реду имена њихових земаља. За 78. заседање Северна Македонија ће заузети прво место.

Зеленски у Њујорку

ПРЕДСЕДНИК Украјине Зеленски синоћ је требало одржао говор на Генералној скупштини УН. По доласку у САД Зеленски је отишао да обиђе рањене украјинске војнике у болници у Њујорку где им је уручио медаље. После Њујорка, Зеленски ће отпутовати у Вашингтон, где се очекује да ће се састати са председником САД Џозефом Бајденом и члановима Конгреса. Зеленски је на "Телеграму" написао да планира да се састане и са америчким војним и пословним званичницима.

Кастро одржао најдужи говор

ГОВОРИ лидера земаља на Генералној скупштини УН по правилу треба да трају по 15 минута. Но, многи не испоштују задату сатницу. Прошле године говори су у просеку трајали око 19 минута. Најдужи говор у историји трајао је 269 минута, односно четири и по сата, а одржао га је бивши кубански председник Фидел Кастро 1960.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве