ШИРОМ ЕУ БИЗНИС НА ЦРНО: Годишње у просеку чланице Уније одузму четири милијарде евра

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

18. 09. 2023. у 12:48

ПРОЦЕЊУЈЕ се да је од 2020. у земљама ЕУ, годишње у просеку, одузимано четири милијарде евра стечених криминалом, што је двоструко више од највишијих ранијих процена. Експерти, међутим, сматрају да је то тек део "улова" из криминалних мрежа и да се незаконито зарађени новац изражава у далеко већим цифрама.

ШИРОМ ЕУ БИЗНИС НА ЦРНО: Годишње у просеку чланице Уније одузму четири милијарде евра

Фото Pixabay free images

Повраћај имовине остаје један од најмоћнијих алата за обрачун са финансијским криминалцима, јер спречава да се црне паре поново уложе у нови криминални циклус или уђу у легалну економију. Законодавци ЕУ и државе чланице улажу све веће напоре да "нагризу" економску моћ тешког и организованог криминала повраћајем конфисковане имовине. Ипак, износ заплењене имовинске користи је и даље пренизак и чини мање од два процента процењених прихода од организованог криминала.

Трговина дрогом и људима, кријумчарење миграната, избегавање плаћања акциза и сродне врсте превара, сваке године створе милијарде незаконитих прихода. Сви облици тешког и организованог криминала почивају на прању новца и од њега зависе, јер успешно замеће траг изворима незаконитог богаћења, а уједно је предуслов за нови круг, поновно инвестирање у незаконите подухвате.

Огроман приход стечен на црно, доступан многим криминалним мрежама, чини да мито постаје маргинални трошак, а тиме и свакодневна пракса. Корупција нагриза владавину права, слаби државне институције, што додатно штети европској привреди у целини. Криминалне мреже ослањају се на организације и њихова чворишта, као и на корумпиране појединаце, који се врбују у приватним предузећима, јавним установама, али и међу политички експониранима и припадницима полиције и правосуђа.

- Организовани криминал изградио је паралелну црну економију, базирану на прању новца, незаконитим финансијским трансферима и на корупцији - истиче Кетрин де Бол, извршна директорка Европола. - Са појавом модерне технологије, модификовали су своје деловање и распршили га на све стране, да не би били откривени. Најновији извештај Европола "Друга страна медаље: анализа финансијског и економског криминала у ЕУ", доноси детаље о томе како се садашње претње манифестују и како ови финансијски злочини утичу на шире друштво.

Прва процена претњи из пера Европола осветљава систем који, из сенке, одржава финансије криминалаца широм света. Опсежна студија анализира све финансијске и економске злочине који утичу на ЕУ, као што су прање новца, корупција, превара, те криминал у спрези са интелектуалном својином и фалсификовање робе и новца.

Нова студија је, истиче Де Болова, путоказ за подстицање сарадње која ће избацити из колосека свет криминалних новчаних путева, пресрести незакониту добит и учинити Европу безбеднијом. Европска комесарка за унутрашње послове Илва Јохансон упозорава да су "финансијски и привредни криминал и његове размере корозивна сила у друштву".

- Европол и Европски центар за финансијски и економски криминал, тек су део решења, јер само ако чланице Уније буду боље сарађивале у овој борби, можемо да се надамо добрим резултатима - поручује Јохансонова.

Експерти се слажу око тога да је ефикасна мера против криминалаца, такозвана диригована паралелна финансијска истрага, и даље стратегија на папиру и да још није уобичајена у земљама ЕУ. Таква мера, истичу познаваоци, предуслов је за враћање имовине зарађене на црно и боље заштите грађана и привреде.

У међувремену, улагање "опране" незаконито стечене добити која се мери милијардама евра у легалне привредне токове, све грубље нарушава конкуренцију и динамику слободног тржишта. Тако је растућа способност задржавања новца зарађеног криминалним бизнисом, заправо, кључна претња по унутрашњу безбедност ЕУ. У другом кругу, реинвестирање у нови циклус криминалних активности, додатно отежава рад легалних структура, а истовремено унапређује криминалне мреже и црна тржишта, што је зачарани круг.

На мети и фондови ЕУ

КРИВИЧНА дела као што су прекогранична превара око ПДВ, прање новца стеченог проневером буџета ЕУ и корупција утичу на фондове ЕУ. За ову врсту криминала надлежно је више европских иституција, пре свих Агенција ЕУ одговорна за управљање жигом Уније (ЕУИПО), као и Заједница за дизајн, европску и међународну сарадњу у области интелектуалне својине и Европска опсерваторија за кршење права интелектуалне својине.

Кључни налази извештаја

БЕЗМАЛО 70 одсто криминалних мрежа које делују у ЕУ користи неки од облика прања новца за финансирање својих активности и прикривање имовине. Више од две трећине посеже за корупцијом, док чак 80 одсто њих злоупотребљава легалне пословне структуре за деловање на црно. Кључни актери су често изван Уније, а технике и алати које користе криминалци брзо напредују, јер су међу првима кад треба искористити предности технолошког и геополитичког развоја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)