НЕМАЧКИ УЗ СТРАНИ ПАСОШ: Један од кључних мотива попуна мањка радне снаге на домаћем тржишту

И. Станојевић

29. 08. 2023. у 07:00

БЕРЛИН је при крају измене Закон о држављанству, а највећа новина је увођење двојног. Нацрт новог прописа који, после дуге процедуре, предлаже Министарство унутрашњих дела предвиђа доделу немачког пасоша и онима који нису из ЕУ. Ненси Фезер, ресорна министарка у влади канцелара Олафа Шолца, објашњава да "реформа показује приврженост модерној Немачкој и да је треба посматрати у контексту свеобухватне ревизије имиграционих прописа, усмерене на подстицање квалификованих радника да дођу у Немачку и попуне растући мањак радне снаге".

НЕМАЧКИ УЗ СТРАНИ ПАСОШ: Један од кључних мотива попуна мањка радне снаге на домаћем тржишту

Танјуг

До сада је, подсећа Дојче веле, двојно држављанство у Немачкој било могуће само за држављане ЕУ и Швајцарске, као и за оне чија земља порекла не дозвољава да се одрекну држављанства, као што су Иран, Авганистан, или Мароко. Уз немачки пасош, стару путну исправу, могла су да задрже деца родитеља који имају двојно држављанство, избеглице којима се прети прогоном у њиховој домовини, као и Израелци. По скраћеној процедуру немачки пасош могу да добију и Сиријци, који су у Немачку дошли као избеглице и за које се сматра да су се добро интегрисали.

Нови закон, који би на снагу могао да ступи већ јесенас, знатно поједностављује добијање немачког пасоша. Деца рођена у земљи, чији барем један родитељ, пет или више година у њој легално живи, немачко држављанство добијају аутоматски. Имигранти који у овој држали легално живе, моћи ће да поднесу захтев за пасош, после пет година непрекидног боравка, уместо досадашњих осам. Ако, притом, имају посебна достигнућа, потребан услов смањује се на само три године. Имигранти старији од 67 година моћи ће да полажу усмени, уместо писменог теста немачког језика.

С друге стране, људи који живе искључиво од државне помоћи неће имати право на немачко држављанство, а оно ће бити ускраћено и свима који су починили антисемитска, расистичка, ксенофобична, или друга кривична дела за која се сматра да су "непомирљива са приврженошћу основама слободног демократског поретка".

- Моћи ћемо да привучемо најквалификованије људе широм света само ако они у догледно време у потпуности постану део нашег друштва са свим демократским правима - наглашава Фезерова. - Око 14 одсто становништва нема немачки пасош, а то је нешто више од 12 милиона људи, од којих пет милиона већ најмање деценију живи у Немачкој. Лане је захтев за немачко држављанство поднело је 168.545 људи, што је испод просека ЕУ.

Реформе ће Немачку напокон сврстати у исти ред са другим европским земљама. У ЕУ, Шведска има највећу стопу доделе држављанства странцима. Године 2020. шведско држављанство добило је 8,6 одсто свих странаца који тамо живе, а у Немачкој само проценат.

Према немачком Савезном заводу за статистику, у овој земљи тренутно живи око 2,9 милиона људи с више од једног држављанства, што је око 3,5 одсто становништва. Стварни број би могао да буде већи, јер је проценат нових немачких држављана који задржавају свој оригинални пасош порастао на безмало 70 одсто. У томе предњаче људи с пољским, руским или турским пасошима.

Десничари се противе

Опозициона Хришћанско-демократска унија (ЦДУ), партија десног центра, која је у прошлости доследно блокирала све реформе у овој области, и сада се противи најављеним променама. "Немачко држављанство је веома драгоцено и према њему треба поступати веома пажљиво", каже лидер демохришћана Фридрих Мерц. Крајње десничарска антиимиграциона партија Алтернатива за Немачку (АфД), оштро је против. Посланик те странке је у дебати о држављанству која је одржана у Бундестагу маја ове године, рекао да "две трећине Немаца не желе да се процедура доделе држављанства поједностави и да је на делу распродаја држављанства, која прикрива недостатак интеграције и измишља статистику".

У ШВАЈЦАРСКОЈ АЛБАНСКИ ЈЕЗИК ПОТИСКУЈЕ НЕМАЧКИ: Албански као званични?

У ЗЕМЉИ у којој више језика има статус званичног, Швајцарској, отворено је питање да ли и албански може да уђе у ово друштво, будући да је после немачког, француског и италијанског, управо он језик којим се највише говори.

Лане је око три процената старијих од 15 година у овој тројезичној земљи, говорило албански као главни језик, али се тренд повећања убрзава. Чињеница да је у Швајцарској током ове године емитовано више музике на албанском језику него на немачком дијалекту, забрињава многе у швајцарској заједници, а то што је албански један од језика који се највише говори отвара питање шта то значи за будућност, пише Спутњик.

Стефан Шмид, лингвиста на Универзитету у Цириху, ипак, сматра да је немогуће да албански постане званични језик у Швајцарској. Није, такође, немогуће ни да немачки језик нестане, а да преовлада језик имиграната.

- Оно што се сигурно никада неће десити је да ће швајцарски немачки нестати и да ће превладати мигрантски језици, али је могуће да ће деца покупити реч или две албанског на игралишту, што се зове неформално усвајање језика - вели Шмид. - Студије из Швајцарске показују, међутим, да се то ретко дешава у случају Албанаца. Осим тога, деца албанског порекла која данас иду у основну школу углавном припадају трећој генерацији и, како истраживања сазнају, често говоре само немачки.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (1)

ЖЕНА АУТОМОБИЛОМ СЛЕТЕЛА У РЕКУ, ДЕТЕ ОСТАЛО ЗАРОБЉЕНО НА ЗАДЊЕМ СЕДИШТУ: Маленој, нажалост, није било спаса