РУСКЕ И КИНЕСКЕ ХИПЕРСОНИЧНЕ РАКЕТЕ УДАРАЦ ЗА АМЕРИКУ: Ангажована цела војна индустрија да стигне конкуренцију

П. З. С. / 19fortyfive.com

11. 08. 2023. у 20:33

САД су у трци да развију и примене хиперсонично оружје. То је трка у којој настоји да сустигне своје конкуренте велике силе, Русију и Кину.

РУСКЕ И КИНЕСКЕ ХИПЕРСОНИЧНЕ РАКЕТЕ УДАРАЦ ЗА АМЕРИКУ: Ангажована цела војна индустрија да стигне конкуренцију

Фото: Shutterstock/Илустрација


Обе земље виде хиперсонично оружје као витално за своје стратегије против приступа/ускраћивања приступу подручјима. Оружје прети високо вредним циљевима као што су амерички носачи авиона, главне оперативне ваздушне базе и локације за ваздушну и противракетну одбрану.

Америчка војска не може себи приуштити да заостане у овој способности.

Хиперсонично оружје је сложен систем. Њихов развој захтева не само стручност у низу напредних технологија, већ и приступ софистицираној инфраструктури као што су аеротунели велике брзине и полигони за тестирање. Такође је изазов интегрисати ове нове способности у структуре снага и оперативне концепте војних служби, и обезбедити тим службама неопходне способности командовања и контроле и циљања. Постоји само неколико одбрамбених компанија са низом вештина и способности потребних да би америчко хиперсонично оружје постало стварност.


РАЗУМЕВАЊЕ ХИПЕРСОНИЧНЕ БРЗИНЕ

Шта је хиперсонично оружје? Најједноставније их дефинише њихова брзина, јер хиперсонично оружје лети брзином од 5 маха или више.

Постоје две врсте хиперсончних пројектила. Први су засновани на хиперсоничним возилима за једрење, која се ослобађају из ракетног појачивача и користе енергију ракете да достигну свој циљ. Други су крстареће ракете, које покрећу scramjet или air-breathing мотори како би се постигле хиперсоничне брзине.

Фото: Новости

Не само да је хиперсонично оружје брзо, већ и лети на велике удаљености, има велике маневарске способности и проводи већину свог времена лета у горњим слојевима атмосфере, где су мање рањиве на ваздушну и противракетну одбрану.

Пошто треба да преживе и раде на екстремним температурама док су у лету, хиперсонично оружје је много скупље од бојевих глава класичних балистичких и крстарећих пројектила. Као такви, они ће бити резервисани за употребу против најважнијих и најбоље одбрањених средстава противника, укључујући ојачане командне и контролне чворове, напредну противваздушну одбрану, мобилне пројектиле и складишта за складиштење.


ПРОБЛЕМАТИЧАН РАЗВОЈ

Русија и Кина су већ поставиле хиперсонично оружје. Русија је поставила интерконтинентално хиперсонично оружје „Авангард“ базирано у силосу, хиперсоничну крстарећу ракету лансирану са брода „Циркон“ и балистичку ракету са ваздушним лансирањем „Кинжал“, од којих је последња коришћена у Украјини.

Кина је распоредила и средњег домета и интерконтиненталну балистичку ракету способну да носи једрећи хиперсонични пројектил. Према Прегледу ракетне одбране из 2022., „Хиперсонично оружје, дизајнирано да избегне америчке сензоре и одбрамбене системе, представља све већу и сложену претњу због своје двоструке (нуклеарне/конвенционалне) способне природе, изазовног профила лета и маневрисања.

Широк спектар технологија потребних за коришћење хиперсоничног оружја укључује рачунарску динамику флуида; високотемпературни материјали; брзи погон; аеродинамички дизајн; сензоре; РФ антене; и системи управљања. Потребна напредна и специјализована инфраструктура укључује аеротунеле велике брзине; објекте и полигоне за испитивање; инсталације способне за стварање хипертермичне средине; и производне линије за егзотичне материјале и јединствене аероструктуре.

Фото: Твитер МО Русије


АМЕРИЧКИ ПРОГРАМИ СЕ УБРЗАВАЈУ

Захваљујући способностима релативно малог броја високотехнолошких одбрамбених компанија, САД затварају јаз у хиперсоничном оружју са својим конкурентима велике снаге. У наредних неколико година, Пентагон очекује да постави свој први сет хиперсоничног оружја. Прво ће бити распоређено армијско хиперсонично оружје дугог домета (ЛРХВ), оружје које се покреће са земље са процењеним дометом од 3.000 км. Ово ће за неколико година бити праћено конвенционалним брзим ударом морнарице (ЦПС) који се може лансирати и са површинских бродова и са подморница класе Вирџинија. Чини се да је Ваздухопловство последње у реду за размештање хиперсоничног оружја, пошто је недавно укинуло програм свог оружја за брзо реаговање на ваздушно лансирање и пребацило фокус на хиперсоничну крстарећу ракету (ХАЦМ).

Америчке ваздухопловне и одбрамбене компаније показале су критичне технологије потребне за производњу хиперсоничног оружја за америчку војску. Такође граде неопходну инфраструктуру за инжењеринг, тестирање и производњу. На пример, Dynetics, подружница компаније Leidos, дизајнирала је и сада производи Common Hypersonic Glide Body (Ц-ХГБ) за ЛРХВ и ЦПС системе. Заједно са Kratos, Dynetics је направио Multi-Service Advanced Capability Hypersonic Test Bed како би убрзао процес тестирања комерцијално доступних хиперсоничних система. Leidos је у доброј позицији да обезбеди критичну команду, контролу и комуникацију и обавештајне податке скоро у реалном времену који су од виталног значаја за употребу хиперсоничног оружја.

Главни извођач радова за ЛРХВ је Локид Мартин. Компанија је успешно интегрисала нови All Up Round plus Canister, комбинујући ракету са Ц-ХГБ. Модификован је постојећи тешки камион као развојни лансер и ажурирао постојеће системе команде и контроле војске. Компанија ради на интеграцији ЦПС-а на разарачу Зумвалт. Такође је главни играч у развоју хиперсоничних ракета које се лансирају из ваздуха.

Трећи велики добављач технологије за хиперсонично оружје је РТКС (раније Рајтеон Технолоџис). Ваздухопловство је недавно доделило тиму на челу са РТКС-ом — укључујући Нортроп Груман — уговор за развој и демонстрацију ХАЦМ-а. Две компаније су такође под уговором са ДАРПА-ом да направе и лете са Hypersonic Air-Breathing Weapon Concept летећим возилима.

Друге компаније за ваздухопловство и одбрану, укључујући Боинг, Џенерал Дајнамикс и Л3Харис, раде на различитим аспектима хиперсоничних система. Боинг тренутно ради на напредним технологијама производње лаких материјала. Џенерал Дајнамикс подржава Локид Мартин у свом ЦПС програму. Са аквизицијом компаније Аероџет, Л3Харис је сада главни играч у технологијама хиперсоничних мотора.

Одбрана се такође мора развити како би се супротставила претњи руског и кинеског хиперсоничног оружја. То укључује свемирски сензорски систем за праћење брзолетећег оружја. На срећу, Леидос, РТКС, Локид Мартин и Нортроп Груман прилагођавају постојеће одбрамбене капацитете и улажу у нова средства, као што су ласери, помоћу којих ће поразити претње од хиперсоничних ракета.

БОНУС ВИДЕО - ВОЈНЕ ВЕЖБЕ НА ТАЈВАНУ: Тајпеј симулира кинески напад на аеродром Таојуан

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве