"ЛЕПО СПАВАЈ, ОВА ГРЕШКА СЕ НЕЋЕ ПОНОВИТИ": Преживели из Хирошиме позивају Кишиду да потпише споразум о забрани нуклеарног оружја

Ђ.Г.

06. 08. 2023. у 09:06

ПРЕЖИВЕЛИ атомско бомбардовање на састанку са јапанским премијером Фумиом Кишидом захтевали су да Токио потпише споразум о забрани нуклеарног оружја, известила је новинска агенција Кјодо.

ЛЕПО СПАВАЈ, ОВА ГРЕШКА СЕ НЕЋЕ ПОНОВИТИ: Преживели из Хирошиме позивају Кишиду да потпише споразум о забрани нуклеарног оружја

Нуклеарна проба 1960. у алжирској Сахари

На 78. годишњицу атомског бомбардовања Хирошиме, након погребне церемоније, Кишида је одржао састанак са преживелима у овој трагедији.

- Пут у свет без нуклеарног оружја може се створити само кроз споразум о забрани нуклеарног оружја - цитира новинска агенција Кјодо део њихових захтева, напомињући да су позвали премијера да учествује у споразуму.

На ово се Кишида ограничио на обећање да ће уложити одговарајуће напоре против земаља које поседују нуклеарно оружје.

На самој церемонији, градоначелник Хирошиме Казуми Мацуи је такође позвао јапанску владу, ако не да потпише уговор, онда бар да буде посматрач на другој конференцији Међународне организације за елиминацију нуклеарног оружја ИЦАН, међутим, у говору премијера, који је одржан после говора градоначелника, Кишида није ни поменуо уговор, ограничавајући се на обећање да ће уложити напоре да се оствари свет без нуклеарног оружја.

Јапан сада има 113.600 преживелих у атомском бомбардовању Хирошиме и Нагасакија. Њихова просечна старост је сада 85,01 година. Током протекле године њихов број се смањио за више од 5 хиљада људи.

Сахрана у знак сећања на жртве атомског бомбардовања одржана је у Парку мира у Хирошими на 78. годишњицу трагедије. На споменику у Парку мира, где се сваке године одржава церемонија жалости – месту у близини епицентра, где је после бомбардовања спаљено безброј тела погинулих, пише: „Лепо спавај, ова грешка се неће поновити“.

Церемонији су присуствовали јапански премијер Фумио Кишида, чланови владе, представници међународних организација и дипломатских мисија 111 држава, што је био максималан број за све време церемоније. Градске власти ове године, као и раније, нису слале позиве амбасадама Русије и Белорусије. У 8:15 часова – у часу када је избила атомска експлозија изнад Хирошиме – најављен је минут ћутања. Након Декларације мира – говора градоначелника Хирошиме, на небо су пуштени бели голубови – симбол мира на Земљи.

Ове године, први пут од укидања ограничења због корона вируса, на церемонији учествује 7.000 људи, укупно 50.000 људи ће доћи на спомен обележје да ода сећање на погинуле тог дана.

У августу 1945. амерички пилоти бацили су атомске бомбе на јапанске градове Хирошиму и Нагасаки. Од атомске експлозије и њених последица у Хирошими, од 350.000 становника, страдало је 140.000 људи, у Нагасакију - 74.000. Огромна већина жртава атомског бомбардовања били су цивили. На годишњицу трагичних догађаја – 6. и 9. августа – годишње се одржавају „Мировне церемоније“ у Хирошими и Нагасакију, пренела је РИА.

БОНУС ВИДЕО: ОВАКО ИЗГЛЕДА РОДОС НАКОН ПОЖАРА - Ватра је уништила све пред собом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (4)

ЖЕНА АУТОМОБИЛОМ СЛЕТЕЛА У РЕКУ, ДЕТЕ ОСТАЛО ЗАРОБЉЕНО НА ЗАДЊЕМ СЕДИШТУ: Маленој, нажалост, није било спаса