СТРАНИ РАДНИЦИ ЗА НЕМЦЕ НУЖНО ЗЛО: Дискриминишу дошљаке - како је заправо радити у овој земљи

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

23. 07. 2023. у 19:13

ТАМАН је Немачка широм отворила врата страним радницима и обећала нове бенефиције да би некако запушила растући мањак радне снаге на домаћем тржишту, кад стиже закључак сондаже јавног мњења: "Овде су људи превише хладни и непријатељски расположени". То мисли већина из новопридошле армије радника, у тренутку кад су берлински званичници почели да трљају руке, мислећи да су "уболи решење". Немачкој недостају квалификовани радници, потребно је регрутовати 1,5 милиона пари руку!

СТРАНИ РАДНИЦИ ЗА НЕМЦЕ НУЖНО ЗЛО: Дискриминишу дошљаке - како је заправо радити у овој земљи

Foto: EPA

Пљуште, међутим, негативне оцене на рачун домаћина: "Немци су пуни презира", "Овде трпим велику дискриминацију, иако сам дошао са плавом картом ЕУ", "Тешко је стећи пријатеље међу Немцима, дружим се само са странцима, који ме једини и прихватају"...

Ове цитате, пише немачки магазин "Шпигл", потписују висококвалификовани Јужноафриканци, Канађани и придошлице из Омана који су учествовали у анкети страних стручњака у Немачкој. Било је обухваћено укупно 979 људи, укључујући подједнак број жена и мушкараца. Испитаници имају, у просеку, 42 године, а њих 87 одсто факултетску диплому.

Истраживање је спроведено међу члановима Интернејшенса, мреже за академике који су исељеници и живе далеко од куће. Једном годишње од њих се тражи да дају слику о свом животу у земљи домаћину, кроз следећа питања: Колико се удобно осећају? Да ли је потрага за станом била лака или тешка? Колико је било тешко организовати визу, интернет везу или банковни рачун? И колико је лако склапати пријатељства?

Немачка је већ лане имала најлошије резултате, што ју је сврстало на зачеље листе од 52 земље. Ништа се није поправило, ове године Немачка је последња од 53 државе. У укупном пласману, од најјаче европске економије горе су прошле само Јужна Кореја, Турска, Кувајт и зачуђујуће, или можда не, Норвешка. У овој анкети животни услови локалног становништва не играју никакву улогу. Многе државе у којима се људска права мало рачунају, зато су позициониране изненађујуће добро.

Резултати анкете, у којој је учествовало 12.065 људи из 172 земље, импресивно илуструју оно што је "Шпигл" претходно већ обрадио као тезу у свом уводнику. "Није, наиме, довољно привући квалификоване раднике, Морамо их такође убедити да остану овде", поручује недељник. Али, како? Народу се не може прекрајати карактер, или наређивати кога да пригрли...

- Овдашњи људи су превише кул за мене, директни и непријатељски расположени. Као странац, никада се овде нисам осећао пријатно. Приметио сам и приличан недостатак флексибилности и поштовања других култура - пише један Румун.

Један Британац каже: "Немачка је изгледа ухваћена у неку врсту зачараног круга. С једне стране, препознала је да као друштво које стари треба да се ослања на функционисање миграције. С друге стране, то друштво представља све само не плуралистички приступ животу и раду."

Један Непалац пише: "Културне разлике и језичка баријера имале су велики утицај на мој друштвени живот. Мештани су већ стекли немачки круг пријатеља и не показују интересовање за међународна пријатељства. Овде је било и неколико расистичких инцидената које стварно нисам очекивао".

Резултат анкете доноси по власт у Берлину, тешко сварљив закључак. Радници из иностранства окрећу леђа Немачкој, пре свега због боравишта и професионалних разлога, на пример, зато што су били запослени само на одређено време, или зато што им стручна квалификација није призната. "Али то такође има везе са животом овде", каже шеф студије, Бернхард Букман. "Сваки појединачни разлог може бити онај који камили сломи кичму." Другим речима, управо онај мотив, који покреће људе да овој земљи окрену леђа.

Не осећају добродошлицу

ТРИ од десет испитаника из ове сондаже, не осећа се у Немачкој као код куће и не користи ниједну друштвену мрежу. Сваки други каже да је тешко стећи пријатеље у овој земљи. Сваки трећи се слаже са констатацијом да су Немци непријатељски расположени према страним суграђанима. У једном другом истраживању, које је спровео Тибингенски институт за примењена економска истраживања, два од три висококвалификована експерта изјавила су да су доживели дискриминацију због свог порекла. За ову студију близу 1.900 људи интервјуисано је путем "Фејсбука".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније